Projekty opieki farmaceutycznej w Polsce – bo pacjent jest najważniejszy!
Drodzy Państwo!

Nazywam się Miłosz Jaguszewski, jestem lekarzem, kardiologiem, absolwentem Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego. W projekcie pilotażowym opieki farmaceutycznej odpowiadam za aspekty merytoryczne i badawcze, jako dyrektor ds. naukowych Konsorcjum Naukowego Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego i Piktorex sp. z o.o.
Podczas mojej pracy poza granicami kraju, wielokrotnie pracowałem z farmaceutami klinicznymi. Dzięki współpracy z dr n. farm. Piotrem Merksem, wspólnie doszliśmy do wniosku, że obie profesje lekarz i farmaceuta są sobie potrzebne: uzupełniają się. Stwierdziłem, że warto będzie te uznane na świecie rozwiązania wdrożyć do polskiej praktyki farmaceutycznej. Moim hasłem dla opieki farmaceutycznej jest „opieka farmaceutyczna: od lekarza do farmaceuty!”
Nigdy nie przypuszczałem, że przyjdzie naszemu zespołowi realizować projekty z opieki farmaceutycznej w skali światowej, nie przychodziło mi do głowy, że uda mi się spotkać na swojej drodze tak wspaniałych ludzi. Projekty w zakresie opieki zdrowotnej to spełnienie moich marzeń o zintegrowanej opiece nad pacjentami.
Zapraszam Was wszystkich do dołączenia do obecnie największych projektów w zintegrowanej opiece zdrowotnej.
Z wyrazami szacunku,
Prof. nadzw. dr hab. n. med. Miłosz Jaguszewski.
Gotowość do prowadzenia OF w Polsce (Badanie Wydział Farmaceutyczny CM UMK w Bydgoszczy)
Wraz z rozpoczęciem projektów badawczych, postanowiliśmy przeprowadzić badania, czy polscy farmaceuci są gotowi do projektów badawczych w zakresie opieki farmaceutycznej. Zdecydowana większość farmaceutów (84%) wykazuje chęć przystąpienia do pilotażu opieki farmaceutycznej. Spośród barier związanych z prowadzeniem opieki farmaceutycznej respondenci najczęściej wskazują: brak czasu (61,8%), brak odpowiedniej przestrzeni (55,3%), a także brak przeszkolenia (50,4%). Natomiast korzyści z wdrożenia pilotażu opieki farmaceutycznej to dla pacjentów głównie: zmniejszenie błędów związanych ze stosowaniem leków (78,9%), zmniejszenie działań niepożądanych (69,1%) oraz zrozumienie przez pacjentów celowości stosowania leków (64,2%). Korzyści z wprowadzenia usług opieki farmaceutycznej, jakie mogliby odnieść farmaceuci, to przede wszystkim wzrost prestiżu zawodu (78%), satysfakcja zawodowa (69,1%) oraz poprawa relacji z pacjentami (57,7%). Wśród elementów niezbędnych do wdrożenia usług opieki farmaceutycznej w Polsce większość ankietowanych wskazuje odpowiednie szkolenia (81,3%) oraz zapewnienie odpowiedniego miejsca do prowadzenia konsultacji (69,9%). Jest niewątpliwy krok do przodu.
O opiece farmaceutycznej słów kilka
Każdy z Nas farmaceutów, kiedy myśli o opiece farmaceutycznej od razu przychodzą mu na myśl Stany Zjednoczone Ameryki, które były de facto miejscem narodzin opieki farmaceutycznej (Hepler i Strand). Po dziś dzień apteki w Stanach Zjednoczonych uważane są za miejsce świadczenie usług farmaceutycznych najwyższej jakości. Farmaceuta ma tu do dyspozycji szereg udogodnień w sprawowaniu opieki nad pacjentem, począwszy od pełnej komputeryzacji systemowej, dzięki czemu dużo łatwiejszy jest np. kontakt z lekarzem czy proste procedury obrotu lekami. Olbrzymi nacisk kładziony na realizację opieki farmaceutycznej w Stanach Zjednoczonych Ameryki wynika przede wszystkim z czynników ekonomicznych. Amerykańska służba zdrowia przykłada wszelkich starań, aby uzyskać redukcję kosztów ponoszonych na opiekę medyczną.
W Polsce w ramach współpracy między wydziałami uczelni medycznych, rozwijamy obecnie trzy bardzo ważne z punktu widzenia życia i zdrowia polskich pacjentów usługi farmaceutyczne nowej generacji. Pierwszą z nich jest projekt Bliżej pacjenta (www.pilotazopiekifarmaceutycznej.pl ), który obecnie weszło już kilkaset aptek (438) niezależnych i sieciowych. Na główny cel obraliśmy sobie pacjentów z migotaniem przedsionków. Wspólnie z naszymi ekspertami stworzyliśmy unikatowy program szkoleniowy dostępny za wsparciem OIA w Krakowie dostępny na stronie www.e-dukacja.pl . Zapraszamy wszystkich farmaceutów do skorzystania z warsztatów.

W podsumowaniu dotychczasowych pomiarów
aptek bez opieki vs z opieką, suma pojedynczych odchyleń (6 ocenianych domen)
od prawidłowej adherencji terapeutycznej stosowania leku kardiologicznego w
trakcie
1-miesięcznej obserwacji:
- Wzrosła w grupie standardowej praktyki aptecznej o 38%
- Zmniejszyła się o 27% w grupie pacjentów, którzy otrzymali interwencje
Wyniki, są bardzo imponujące w tym szczególnie zyski dla decydentów są widoczne i odczuwalne dla każdej ze stron:
- Pacjenta – poprawa jakości życia i poprawy leczenia.
- NFZ – leki stosowane kardiologicznie uzyskały odpowiedni wzrost adherence na poziomie 5-10 %.
- Farmaceuci – będą pierwszymi, którzy doświadczyli korzystania z mierzalnych metod pracy,
- Apteki – otrzymują dodatkowe wynagrodzenie i zwiększą obroty, a dodatkowo sami wracają do naszego zespołu z pomysłami na usprawnienie usług.
- Firmy farmaceutyczne – odczują wyraźny wzrost wynikających z przestrzegania zaleceń lekarza
- Lekarza – są bardzo zadowoleni z uzyskanych wyników.
Badania i ich wyniki uznajemy za rokujące w negocjacjach z rządem odnośnie katalogu usług farmaceutycznych w Polsce.
Skieruj pacjenta
Skieruj pacjenta to druga usługa jaką obecnie realizujemy w ponad 100 aptekach na ternie Polski. Ponieważ profilaktyka jest tańsza niż leczenie, działania rządowe powinny skupiać się na rozwoju opieki farmaceutycznej, będącej najłatwiej docierającym do społeczeństwa narzędziem działań prozdrowotnych. Dzięki aktywnie oferowanej w Polskich aptekach badaniach przesiewowych zdiagnozowaliśmy już ponad 250 pacjentów z chorobami dodatkowymi. Postępowanie takie jest nie tylko istotne, lecz wręcz konieczne, gdyż wydatki rządu na opiekę medyczna są szczególnie wysokie i znacznie przewyższają wydatki innych krajów.
Dzięki usłudze, www.skierujpacjenta.pl , udaje nam się poprawić relacje z lekarzami w lokalnych przychodniach, który uznali badania przesiewowe poprzez kierowanie z apteki za bardzo dobry pomysł. Medycy z lokalnych przychodni bardzo często sami kontaktują się z farmaceutami, celem uzyskania informacji o programie. Program Skieruj pacjenta najlepiej rozwija się w Łodzi. Składamy serdecznie podziękowania dla OIA w Łodzi.
Usługa zdrowe serce
To najnowsze dziecko naszego zespołu www.usługazdroweserce.pl . Nasz cel to pomoc chorym w poprawie przestrzegania zaleceń lekarza po ostrym zespole wieńcowym (zawał STEMI, NSTEMI, niestabilna dławica piersiowa), którym przepisano lek przeciwpłytkowy. „Zdrowe serce” to badanie w którym będzie dokonane porównanie poziomu satysfakcji z usługi aptecznej etykietowania aptecznego w ramach której pacjent otrzyma naklejki informacyjne z dawkowaniem na opakowaniu leku oraz specjalne przygotowany materiał edukacyjny dla pacjenta po zawale serca. Usługa będzie świadczona w 500 aptekach w Polsce. Zarówno etykietowanie apteczne jak i broszury informacyjne zostaną poddane ewaluacji z wykorzystaniem zwalidowanych narzędzi badawczych. Projekt realizowany jest przez naukowców Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego wraz z naukowcami z I Kliniki Kardiologii Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Wydziału Farmaceutycznego Collegium Medicum UMK w Toruniu oraz ekspertów z innych uczelni Medycznych. Metodologia badań została przygotowana przy współpracy z zespołem dra Regisa Vaillancourta ze Szpitala Dziecięcego w Ottawie, składającego się z czterech najlepszych farmaceutów klinicznych z Kanady. W projekcie weźmie udział blisko pięćset aptek z całej Polski, do tej pory zgłosiło się kilkadziesiąt. Projekt będzie trwać 12 miesięcy.
Zachowanie mediów branżowych podczas trwania pilotażu
Podobnie jak pacjenci szukający informacji o stosowanym leku, którzy narażeni są na wiele źródeł informacji wprowadzanych w błąd lub ze sobą sprzecznych, tak i farmaceuci w Polsce są poddawania swoistej presji medialnej. Coraz częściej, niektóre media szukające taniej sensacji rozpowszechniają niesprawdzone i niemerytoryczne informacje hamując nasz rozwój zawodowy i niszcząc entuzjazm. Poprzez swoje nieprzemyślane publikacje, podcinają skrzydła setkom farmaceutów w Polsce, a na koniec tracą na tym ci najbardziej bezbronni – nasi pacjenci. My farmaceuci przecież chcemy się opiekować pacjentami w ramach projektów badawczych. Tym bardziej, że przynoszą już pierwsze efekty zarówno powracających do zdrowia pacjentów, ale także w zakresie motywowania farmaceutów do pracy przy zmienianiu postrzegania zawodu farmaceuty w Naszym kraju. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości, zapraszamy do kontaktu z Naszymi ekspertami. Obiecujemy zawsze merytoryczne i oparte na faktach i stanie rzeczywistym informacji dotyczące projektów oraz koleżeńską pomoc.
dr n. farm. Piotr Merks
Pozdrawiamy wszystkich farmaceutów!