Prezes NRA: Idea jest szczytna, ale mamy wątpliwości co do merytorycznej zawartości procedowanej poprawki.

24 lipca senacka komisja zdrowia rozpatrywała ustawę o zmianie ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia oraz niektórych innych ustaw. Senatorowie poparli wniosek przewodniczącego komisji o przyjęcie ustawy bez poprawek.

Wątpliwości senatorów i zaproszonych gości rozwiewał wiceminister zdrowia, Janusz Cieszyński.

– Podczas prac nad ustawą o systemie informacji w ochronie zdrowia w Sejmie pojawiły się przepisy, które umożliwiają wysyłkową sprzedaż leków na receptę na rzecz osób niepełnosprawnych. Rzeczywiście, pojawiły się pewne wątpliwości. One zostały zdaje się w toku prac w Sejmie w dużej mierze zaadresowane – ocenił wiceminister. (…)

Wesprzeć indywidualne apteki
Senator i były minister zdrowia, Konstanty Radziwiłł mówił o swoich sugestiach i spostrzeżeniach. W przypadku wysyłkowej sprzedaży leków zauważył, że „do wysyłkowej sprzedaży leków będą przygotowane apteki objęte dużymi sieciami, natomiast dla małych, prywatnych, będzie to wielkie wyzwanie”.

Podczas posiedzenia senackiej komisji zdrowia zabrała też głos Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes NRA:

– Jako środowisko farmaceutyczne jesteśmy zaskoczeni wprowadzeniem poprawki takiej treści do prawa farmaceutycznego w takim trybie. Niemniej jednak rozumiemy intencje autorów tej poprawki i uważamy, że należy wspierać osoby niepełnosprawne. Idea jest szczytna, ale mamy wątpliwości co do merytorycznej zawartości procedowanej poprawki. Jej obecna wersja stawia wiele pytań, a daje mało odpowiedzi, chociażby w kontekście warunków przesyłania leków do pacjenta – mówiła szefowa NRA.

Jej zdaniem, wątpliwości dotyczą warunków temperaturowych czy roli inspekcji farmaceutycznej i jej uprawnień. – W naszej ocenie rynek obrotu lekami na receptę nie jest w aspekcie prawnym przystosowany do wprowadzenia internetowego obrotu produktami leczniczymi w zaproponowanym kształcie – uznała.

Wizyty farmaceutów w domach pacjentów
– Ostatnio spotkaliśmy się z wiceministrem Cieszyński i zasugerowaliśmy kilka rozwiązań, które są zgodne z obowiązującym prawem i wychodzą naprzeciw potrzebom pacjenta. Są to rozwiązania sprawdzone w krajach UE i w zasadzie na całym świecie. Czy Pan Minister widzi możliwość przyjęcia naszych sugestii i rozwiązań?- pytała prezes.

Pytała również o możliwość poszerzenia katalogu produktów, które mogą być dostarczane drogą wysyłkową o wyroby medyczne, takich jak pieluchomajtki czy cewniki – czyli asortyment niezbędny dla osób niepełnosprawnych, a  czasem z utrudnionym dostępem ze względów logistycznych.

– Na gruncie przyjętych przez Sejm przepisów, warunki przesyłania leków, będą określone w rozporządzeniu. Jeśli chodzi o postulaty, które NIA formułowała w zakresie rozszerzenia możliwości roli farmaceuty, np. w postaci wizyty farmaceuty dostarczającego lek do domu pacjenta oraz o rozszerzenie tego katalogu o refundowane wyroby medyczne, to są bardzo interesujące propozycje, nad którymi, zgodnie zresztą z zobowiązaniami, które ostatnio poczyniliśmy, się pochylimy. Myślimy, że to jest dobry kierunek – mówił wiceminister Cieszyński.

Źródło: Luiza Jakubiak/ rynekaptek.pl

Czytaj całość –> http://www.rynekaptek.pl/

Podobne wpisy