|

Pierwszy donosowy glukagon do stosowania w ciężkiej hipoglikemii dopuszczony do obrotu

Komitet EMA ds. Leków dla ludzi (CHMP) zarekomendował przyznanie pozwolenia na dopuszczenie do obrotu w Unii Europejskiej dla leku Baqsimi (glukagonu), pierwszego preparatu do stosowania w ciężkiej hipoglikemii, który można podawać donosowo, a nie w formie zastrzyków pacjentom z cukrzycą. Lek może być stosowany u chorych powyżej czwartego roku życia.

Ciężka hipoglikemia jest poważnym, ostrym powikłaniem cukrzycy. Występuje, gdy poziom cukru we krwi jest tak niski, iż pacjent staje się zdezorientowany lub nieprzytomny i wymaga pomocy innej osoby w celu podania leku. Nieleczona ciężka hipoglikemia może prowadzić do poważnych konsekwencji, w tym drgawek, śpiączki, niekorzystnych skutków sercowo-naczyniowych, a nawet śmierci.

Glukagon zwiększa poziom cukru we krwi w organizmie, stymulując wątrobę do uwalniania zmagazynowanej glukozy do krwioobiegu. Ma przeciwny wpływ do insuliny, która obniża poziom cukru we krwi. Glukagon do wstrzykiwań jest obecnie jedyną opcją leczenia wyjątkowo niskiego poziomu cukru we krwi poza szpitalem lub w nagłych wypadkach. Jego stosowanie często wymaga szkolenia, ponieważ musi być przygotowany w kilku etapach, zanim będzie można go podać pacjentowi przez wstrzyknięcie podskórne lub domięśniowe.

Baqsimi to zupełnie nowa postać farmaceutyczna glukagonu. Lek jest dostępny w dozowniku jednorazowego użytku, który jest gotowy do użycia i może być podawany donosowo przez opiekunów. Po podaniu pacjenci nie muszą wdychać ani oddychać głęboko, co umożliwia podawanie leku nawet nieprzytomnym pacjentom.

Podobne wpisy