|

Opieka Farmaceutyczna – rozpoczyna się pilotaż z praktykami grupy opieka.farm!

W połowie marca oficjalnie rozpocznie się Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm. 

Zgodnie z tym, co mówią Organizatorzy: „2019 rok będzie rokiem opieki farmaceutycznej. Przygotowywaliśmy się do tego projektu ponad 4 lata, zdobywaliśmy wiedzę, tworzyliśmy procedury oraz testowaliśmy narzędzia. Teraz nadszedł czas na zweryfikowanie na szeroką skalę, jaki jest odbiór naszych działań.”

Polska reprezentacja

Do Pilotażu zgłosiło się ponad 300 aptek, które w opiece farmaceutycznej widzą szansę na poprawę obecnej sytuacji zawodowej farmaceutów i bezpieczeństwa Pacjentów. Spośród zainteresowanych aptek do Pilotażu zakwalifikowano ponad 100, w których będą badane cztery usługi. W Pilotażu będą reprezentanci aptek indywidualnych, małych i dużych sieci, aptek mieszczących się w małych miejscowościach i w dużych miastach.

Przegląd Lekowy to podstawa

Główną usługą badaną w Pilotażu jest Przegląd Lekowy, który ma na celu eliminację problemów ze stosowanymi lekami, jakimi są trudności z przestrzeganiem zaleceń terapeutycznych czy nieprawidłowe połączenia leków. Usługę wieńczy generowanie raportu z zaleceniami dla Pacjenta oraz sugestiami dla lekarza, co pozwala uniknąć niepotrzebnych nieporozumień.

Instruktaż obsługi inhalatora to konieczność

Jak pokazują badania, nawet 90% pacjentów z astmą oskrzelową i POChP stosuje nieprawidłowo inhalatory. W usłudze instruktażu obsługi inhalatora, w prosty i zrozumiały dla pacjenta sposób przekazywane są informacje oraz demonstrowane jest właściwe użycie konkretnego urządzenia. Apteka w ramach projektu otrzymuje bezpłatnie instruktażowe komory inhalacyjne, nebulizatory oraz atrapy inhalatorów.

Pomiar ciśnienia z farmaceutą na dobry początek

Choć nam farmaceutom opieka farmaceutyczna kojarzy się głownie z interakcjami, dla Pacjentów ważne są też proste usługi. Dzięki pomiarowi ciśnienia w aptece, Pacjent ma możliwość zweryfikowania swoich domowych pomiarów na certyfikowanym sprzęcie, pod okiem osoby, która pomoże zinterpretować otrzymany wynik. Jest to prosta usługa, która pozwala na rozpoczęcie świadczenia opieki farmaceutycznej. Apteka w ramach pilotażu otrzymuje bezpłatnie naramienny ciśnieniomierz oraz wszystkie potrzebne materiały i procedury.

Przegląd Domowej Apteczki, by ocenić sytuację

Każdy z nas ma w domu miejsce, gdzie trzyma leki, niestety w domowych apteczkach ciężko utrzymać porządek. Zmiana wyglądu opakowania, koniec daty ważności czy dublujące się substancje czynne – to niektóre z przyczyn nieporządku. W tej usłudze farmaceuta ma możliwość prześledzenia z Pacjentem leków i suplementów, które posiada i zoptymalizowania ich pod kątem bezpieczeństwa stosowania i ekonomii. W ramach usługi wydaje się specjalną szarą torbę z nadrukowanymi instrukcjami dla Pacjenta, którego umawia się na konkretny dzień.

Jaki jest cel?

Pilotaż wdrożenia Opieki Farmaceutycznej z praktykami grupy opieka.farm potrwa do końca września 2019 roku, lecz apteki po zakończeniu projektu zatrzymują wszystkie narzędzia i są zachęcane do kontynuowania świadczenia usług swoim Pacjentom. Projekt zakończy się oficjalną prezentacją wyników w postaci raportu. Warto podkreślić, że konsultacje w ramach usług są finansowane przez Organizatora.

Zależy nam, aby nasze wyniki mogły w jak największym stopniu przyczynić się do prawnego uregulowania opieki farmaceutycznej w Polsce, dlatego każda z usług została wyceniona. Pozwoli to na zobrazowanie tego, jak mogłoby wyglądać świadczenie refundowanych usług opieki farmaceutycznej w aptece.” – podkreślają Organizatorzy.

Pilotaż swoim Patronatem objęły m.in. Naczelna Izba Aptekarska, Gdańska Okręgowa Izba Aptekarska, Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie, Związek Aptekarzy Pracodawców Polskich Aptek (ZAPPA) oraz Polska Federacja Stowarzyszeń Chorych na Astmę, Alergię i POChP.

Patronat medialny nad Pilotażem sprawuje Aptekarz Polski.

Podobne wpisy