„Od laboratorium do pacjenta”
„Od laboratorium do pacjenta” – takie opracowanie, omawiające ścieżkę leku od momentu jego opracowania, aż do chwili, kiedy trafia on do chorych przygotowała Europejska Agencja Leków.

„Od laboratorium do pacjenta” – takie opracowanie, omawiające ścieżkę leku od momentu jego opracowania, aż do chwili, kiedy trafia on do chorych przygotowała Europejska Agencja Leków.
W odpowiedzi można przeczytać między innymi, że: „priorytetem Ministra Zdrowia jest zapewnienie kadry optymalnie przygotowanej do wykonywania przedmiotowych usług. Należy przy tym zauważyć, iż kwalifikacje do wykonywania zawodu farmaceuty uzyskuje się w toku 5 – letniego kształcenia na jednolitych studiach magisterskich, a farmaceuci zatrudnieni w aptece lub hurtowni farmaceutycznej obowiązani są, na podstawie przepisów ww….
W Polsce zaledwie cztery procent kobiet w okresie menopauzy stosuje Hormonalną terapię menopauzy (HTM). To zdecydowanie nie odpowiada rzeczywistym potrzebom zdrowotnym. Jako środowisko klinicystów powinniśmy rzetelnie informować nasze pacjentki, że współczesne możliwości HTM pozwalają leczyć objawy menopauzy już na najwcześniejszym etapie, a zastosowane dawki terapeutyczne precyzyjnie dobrać do indywidualnych potrzeb pacjentek. Dzięki temu Hormonalna Terapia…
O akcji informuje Główny Inspektorat Sanitarny, na stronie GIS możemy przeczytać, że: narażenie na substancje niebezpieczne jest bardziej powszechne w miejscach pracy w Europie, niż większość ludzi zdaje sobie z tego sprawę. Substancje niebezpieczne w miejscu pracy mogą powodować najróżniejsze problemy zdrowotne i choroby, a także stwarzać zagrożenie dla bezpieczeństwa. W ostatnich latach zakazano używania…
W październiku 2019 r. Komisja Europejska w ramach procedury centralnej wydała 1 decyzję o dopuszczeniu do obrotu nowego produktu leczniczego przeznaczonego do stosowania u ludzi. Dotyczy ona 1 nowej substancji czynnej (gilterytynib – oznaczony jako lek sierocy). Produkt omówiono w ramach klasy ATC według WHO oraz substancji czynnej z uwzględnieniem wskazań i mechanizmu działania według…
Ministerstwo Zdrowia przypomina, że na stronie dostępowej do systemu jest aktywna zakładka FAQ, pod którą można znaleźć zestawienie najczęściej zadawanych pytań na temat projektu oraz odpowiedzi na nie. Kim jest administrator lokalny? Jakie posiada uprawnienia? Jak identyfikowane są produkty raportowane do ZSMOPL? Co zawiera komunikat zgłoszenia braków? – wyjaśnienia tych oraz innych wątpliwości można odnaleźć…
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wystosowała list otwarty poświęcony sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty. W imieniu 34 tys. farmaceutów, zwracam się do Państwa z gorącym apelem o pomoc w przyspieszeniu prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Projekt tej regulacji został wypracowany przez zespół ds. opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty, powołany w 2016 r. przez ówczesnego Ministra Zdrowia. W prace ww. zespołu byli zaangażowani Minister Konstanty Radziwiłł, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie…