Nowy etap cyfryzacji w ochronie zdrowia – CSIOZ o pierwszym miesiącu funkcjonowania e-recepty

Centrum Systemów Informatycznych w Ochronie Zdrowia przypomina, iż 1 stycznia 2019 roku w całej Polsce wdrożono system e-recepty w aptekach i punktach aptecznych. CSIOZ zamieściło jednocześnie podsumowanie pierwszego miesiąca „cyfrowej rewolucji”.

Po pierwszym miesiącu 99% aptek i punktów aptecznych w Polsce jest już podłączonych do platformy e-zdrowie (P1) i może realizować e-recepty. W praktyce oznacza to, że od tego czasu niemal każda zrealizowana recepta, zarówno elektroniczna, jak też papierowa, jest rejestrowana w systemie i udostępniana pacjentowi – po zalogowaniu – na jego osobistym Internetowym Koncie Pacjenta (IKP) na portalu pacjent.gov.pl. – czytamy w aktualnościach z dnia 04.02.2019. (…) Już dziś pacjenci mogą monitorować, którzy lekarze oraz które placówki wystawiają e-recepty –  informacja o nich pojawia się sukcesywnie na stronie mapa.pacjent.gov.pl. (…)

Powiększ: 99% aptek i punktów aptecznych
https://www.csioz.gov.pl/

Zacytowano także wypowiedź Janusza Cieszyńskiego, wiceministra zdrowia odpowiedzialnego za cyfryzację: Cel na rok 2019 to włączenie wszystkich gabinetów, przychodni, szpitali i izb przyjęć, czyli miejsc, gdzie będą wystawiane e-recepty do systemu e-zdrowie (P1) tak, aby wszyscy lekarze mogli wystawiać swoim pacjentom elektroniczne recepty. Wierzę, że ten cel zrealizujemy, gdyż środowisko medyczne w Polsce jest otwarte na wdrażanie nowych rozwiązań. Naszą rolą jest zadbanie o to, aby korzyści z nich płynące były widoczne dla pacjentów, lekarzy, farmaceutów i innych przedstawicieli zawodów medycznych.

Powiększ: 66% e-recept wystawiono w woj. mazowieckim, wpłynęło blisko 190000 e-recept, 32000 pacjentów, 102 podmioty lecznicze, 73 miasta

W komunikacie stwierdzono, iż głównym zadaniem w 2018 r. było zbudowanie sieci akceptacji do realizacji e-recept. W praktyce chodziło o to, aby zapewnić że każdy pacjent wychodzący od lekarza z e-receptą ma 100% gwarancję iż zrealizuje ją w dowolnej aptece w Polsce. To zadanie zostało wykonane dzięki partnerskiej współpracy ze środowiskiem farmaceutycznym.

Zapowiedziano także, że Ministerstwo Zdrowia planuje dodatkowo wdrożyć darmowe narzędzie, za pośrednictwem którego będzie można wystawiać e-recepty i obsługiwać e-skierowania.

Powiększ: Od 1 stycznia w systemie e-zdrowie jest już blisko 44 mln DRR, średnio 1,4 mln DRR dziennie. DRR - Dokument Realizacji Recepty (dostępny na IKP na pacjent.gov.pl)
https://www.csioz.gov.pl

Podobne wpisy