Nowelizacja Prawa farmaceutycznego utrudni sprzedaż leków?
6 czerwca weszła w życie nowelizacja prawa farmaceutycznego. Zaprojektowane przez Ministerstwo Sprawiedliwości przepisy mają zapobiec wywozowi leków z Polski. Za ich złamanie grożą dotkliwe kary finansowe, ale także pozbawienie wolności – nawet do 10 lat. Nowe prawo wzbudza jednak kontrowersje, wynikają z niego bowiem nieznajdujące uzasadnienie utrudnienia w sprzedaży leków przez apteki do podmiotów takich jak domy pomocy społecznej, domy dziecka, szkoły czy zakłady pracy.
Zdaniem Naczelnej Izby Aptekarskiej przepisy w żaden sposób nie osiągną podstawowego celu, jakim miała być walka z mafią lekową. (…) O szkodliwości wprowadzenia tych od samego początku alarmowała Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, jednak głos samorządu aptekarskiego został zbagatelizowany.
– W naszej ocenie, bardzo często dochodzi do sytuacji, że nawet domy dziecka czy szkoły i przedszkola zakupują zwykłe leki OTC, leki przeciwbólowe czy krople żołądkowe i biorą na to fakturę. W związku z tym traktowani są jako przedsiębiorcy. Chcielibyśmy uniknąć sytuacji, w której takie osoby mogłyby podlegać odpowiedzialności karnej – argumentował wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej Marek Tomków, podczas posiedzenia sejmowej Komisji Zdrowia, która odbyła się 3 kwietnia br.