Niestosowanie się do zaleceń lekarskich to „cicha epidemia”.

Problemy farmakoterapii wieku podeszłego – „cicha epidemia”.

Brak uwzględnienia przez pacjenta wskazówek lekarza wymienia się jako jeden z rodzajów błędów w podawaniu leków. Światowa Organizacja Zdrowia ocenia, że około połowa pacjentów nie stosuje się do tych zaleceń. Można więc nazwać to zjawisko „cichą epidemią”. Oszacowała ona, że brak stosowania się do wskazówek lekarza jest przyczyną od 21 do 36% niepożądanych działań leków (ndl), którym można było zapobiec – w tym narastania oporności bakterii na antybiotyki, nieskuteczności leczenia, przedłużenia hospitalizacji czy zwiększenia kosztów terapii.

Autorki konstatują, że zgłoszeń dotyczących działań niepożądanych ciągle jest mało, pomimo, iż ich liczba systematycznie wzrasta: „Ktoś powiedział, że „statystyka to też ludzie, tylko nie widać ich łez”. Jest w tym dużo prawdy. Los jednostki zawsze silniej przemawia do wyobraźni odbiorcy„. Dlatego przytaczają przypadki działań niepożądanych w kontekście konkretnych case studies.

Grupy leków powodujące najwięcej ndl wymagających hospitalizacji wśród starszych pacjentów to:

  • leki hematologiczne, głównie przeciwzakrzepowe, autorki opisują przykładowe powikłania po enoksaparynie, acenokumarolu, warfarynie, dabigatranie i rywaroksabanie. Były to ciężkie reakcje spodziewane (opisane w charakterystyce produktu leczniczego)
  • insuliny i doustne leki przeciwzakrzepowe
  • leki stosowane w chorobach krążenia, głównie moczopędne

Roztwory HES z zawieszeniem ważności pozwoleń na dopuszczenie do obrotu.

Produkty zawierające hydroksyetyloskrobię służą do zastępowania osocza i wyrównania strat objętości wewnątrznaczyniowej po nagłej utracie krwi, w przypadku gdy leczenie alternatywnymi produktami leczniczymi znanymi jako „krystaloidy” nie jest wystarczające.

Zawieszenie ważności pozwoleń dla tych produktów następuje z powodu ciężkiego ryzyka uszkodzenia nerek i śmierci w określonej populacji pacjentów, w tym u pacjentów w stanie krytycznym lub z sepsą.

W kolejnym artykule omówiono proces podejmowania decyzji dotyczących bezpieczeństwa na przykładzie gadolinowych środków cieniujących. Jak pisze Prezes Urzędu we wstępie do Biuletynu: „Decyzje podjęte na forum unijnym, dotyczące roztworów HES i środków cieniujących zawierających pochodne gadolinowe mają jeden wspólny mianownik. Uzmysławiają, jak długi i złożony jest proces oceny kwestii dotyczących bezpieczeństwa„.

Źródło: http://urpl.gov.pl

Podobne wpisy