|

Nielegalny wywóz leków za granicę pod większą kontrolą.

Rząd przyjął projekt o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Do ustawy wprowadzono nowy rozdział dotyczący monitorowania przewozu produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych, zagrożonych brakiem dostępności w Polsce w związku z ich wywozem za granicę. Z powodu zmiany przepisów Prawa farmaceutycznego, każdy przedsiębiorca będzie musiał zgłosić Głównemu Inspektorowi Farmaceutycznemu (GIF) zamiar wywozu tych towarów z Polski lub ich zbycia podmiotowi prowadzącemu działalność poza naszym krajem.

Przedsiębiorcy prowadzący obrót hurtowy oraz zajmujący się wytwarzaniem i importem produktów leczniczych – w ciągu 30 dni od daty wejścia w życie tej ustawy będą musieli przekazać GIF aktualne listy środków transportu wraz z ich numerami rejestracyjnymi, wykorzystywane w zakresie działalności objętej zezwoleniem. Projekt musi zostać teraz zatwierdzony przez Sejm.

Temat zjawiska nielegalnego wywozu leków za granicę był wielokrotnie podejmowany przez samorząd aptekarski. W ostatnich dniach było to między innymi pismo prezes Wielkopolskiej Okręgowej Rady Aptekarskiej, Aliny Góreckiej, jakie wystosowała ona do ówczesnego wicepremiera i ministra rozwoju i finansów Mateusza Morawieckiego. Treść tej korespondencji, a także odpowiedź, jaką otrzymała WIOA z Ministerstwa Finansów dostępna jest na stronie wielkopolskiej izby –> kliknij tutaj.

Podobne wpisy