Nie można mówić o wysokiej efektywności leczenia pacjentów w szpitalu bez udziału farmaceutów
Trwa III edycja międzynarodowej polsko-hiszpańskiej współpracy edukacyjnej. Jeszcze trzy lata temu mało kto zdawał sobie sprawę, że słynący z gorącego flamenco Hiszpanie tworzą jeden z najbardziej nowoczesnych modeli farmacji szpitalnej w Europie.
W ogólnej klasyfikacji przygotowanej przez agencję Bloomberg, kraj znajduje się na szczycie listy 169 państw ze wskaźnikiem Bloomberg Healthiest Country wynoszącym 92,7 w 100 punktowej skali. Tak dobry wynik to zasługa kilku składowych m.in. wysokiej oczekiwanej długości życia wynoszącej 83,4 lata (trzecie miejsce na świecie po Japonii (86) i Szwajcarii (83,6)), zbilansowanej diecie oraz wydajnej i skutecznej publicznej służbie zdrowia.
Mówiąc o wydajnej i skutecznej służbie zdrowia należy podkreślić, że ważnym, a wręcz nieodzownym jej elementem są farmaceuci szpitalni, którzy swoją pracą przyczyniają się do poprawy i utrzymania efektywności leczenia pacjentów zarówno ambulatoryjnych, jak i hospitalizowanych z powodu chorób nowotworowych, chorób rzadkich i innych chorób przewlekłych.
Przykładem jest nadzór farmaceuty nad utrzymaniem odpowiedniego poziomu adherencji terapeutycznej podczas terapii lekami generującymi wysokie koszty. Terapia choroby Fabry’ego jednego pacjenta z niedoborem alfa-galaktozydazy A doustnym preparatem Galafold (migalastat) zaaprobowanym w 2016 r. przed EMA, a w 2018r. przed FDA, kosztuje hiszpański publiczny szpital (a więc w konsekwencji płatnika) kilka tysięcy euro miesięcznie, natomiast najnowsza terapia wirusa HIV-1 lekiem Biktarvy (bictegravir/ emtricitabina/ alafenamid tenofoviru) kilkaset euro.
Pacjenci leczeni onkologicznie lub chorujący na chorobę rzadką zazwyczaj charakteryzują się wysokim stopniem adherencji terapeutycznej. U pacjentów zakażonych wirusem nabytego niedoboru odporności częstsze wahania w zakresie przestrzegania zaleceń lekarskich wymuszają dodatkowe interwencje farmaceuty, które powiązane są również z edukacją na temat odpowiedzialności chorego za zakażenie innej osoby.
Wszystkie grupy pacjentów podczas wdrożenia nowej terapii lub zmianie schematu dotychczasowej wymagają natomiast jasnej i klarownej informacji o leku dostosowanej do aktualnego stanu zdrowia i stylu życia po to, aby terapia była jak najbardziej efektywna. Dlatego też na każdym etapie leczenia: od walidacji linii terapeutycznej po przewlekłe podania i nadzór w ramach opieki farmaceutycznej zaangażowani są farmaceuci.
Stwierdzam z pełnym przekonaniem, bazując na dotychczas zgromadzonym doświadczeniu, że nie można mówić o tak wysokiej efektywności leczenia w szpitalu bez ich udziału. Moją tezę potwierdza coraz szersze grono polskich farmaceutów z często dużo bogatszym wachlarzem doświadczeń zawodowych, którzy mogli skorzystać ze szkolenia w ramach programu staży.
Z przyjemnością oddaję im głos.
mgr farm. Katarzyna Gancarz
Koordynator Programu
Naczelna Izba Aptekarska
Aktualne informacje o programie dostępne są na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej www.nia.org.pl/category/staz-w-hiszpani/ oraz na Facebooku @StażedlaFarmaceutów.
Międzynarodowy Program Staży Zawodowych dla polskich farmaceutów
organizowany przez Naczelną Izbę Aptekarską
we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria 2019
jest realizowany przy wsparciu finansowym: