Felieton Redakcji. Nie jest jeszcze za późno
Rok 2019 jest rokiem skoku technologicznego w aptekarstwie i farmacji. Zainicjowane przez rząd wielkie projekty, jak e-recepta, ZSMOPL czy serializacja, stanowią wyzwanie dla wszystkich aptekarzy i farmaceutów, ale także dla innych zawodów medycznych oraz instytucji i organizacji działających w sektorze ochrony zdrowia.
Kierując się zrozumieniem dla idei wspomnianych projektów modernizacyjnych, które w efekcie mają podnieść na wyższy stopień organizację świadczenia usług zdrowotnych i przysłużyć się jeszcze lepszej opiece nad pacjentami, środowisko aptekarskie z pełnym zaangażowaniem włączyło się we wdrożenie tych projektów. Nie trzeba przekonywać, że ta determinacja się opłaciła. Apteki są przygotowane. Dlatego tak ważne jest, żeby instytucje państwowe chroniły uzyskany rezultat i stwarzały warunki stabilizujące osiągnięty stan.
W przypadku wielkich projektów społecznych przychodzi nam na myśl, wywiedzione z nauki prakseologii, wskazanie kierowania się praktyczną mądrością, która podpowiada, że w dążeniu do celu bardziej efektywne od gróźb i kar jest partnerstwo i wzajemne zrozumienie stron zaangażowanych w łączącą je sprawę. Partnerstwo może przybrać formę stałej gotowości udzielenia wsparcia – w razie potrzeby – przez inicjatora projektów podmiotom je wdrażającym. To jest klucz do sukcesu.
Rozważania te snujemy na kanwie trwającej aktualnie debaty nad nowelizacją ustawy Prawo farmaceutyczne. Argumenty zgłoszone przez Naczelną Izbę Aptekarską w przedmiocie serializacji są – zdaniem redakcji Aptekarza Polskiego – trafne i nie jest jeszcze za późno, żeby Minister Zdrowia je rozważył i poparł.
Na drugiej okładce Aptekarza Polskiego przedstawiamy plakat promujący Ogólnopolski Dzień Aptekarza. Wzorem lat ubiegłych uroczystości te odbędą się 26 września, w dzień święta Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy i farmaceutów w Warszawie. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął Minister Zdrowia, prof. Łukasz Szumowski.
Ogólnopolskie obchody Dnia Aptekarza od wielu lat są jednym z najważniejszych wydarzeń środowiska zawodowego. Udoskonalając swoją formułę, w tym roku staną się miejscem debaty aptekarzy, parlamentarzystów, przedstawicieli Ministerstwa Zdrowia, środowisk akademickich i organizacji pacjenckich na temat roli, jaką powinien odgrywać farmaceuta w polskim systemie ochrony zdrowia. Integralną częścią uroczystości będzie podsumowanie wyników półrocznej kampanii edukacyjnej: „Po pierwsze farmaceuta”. Plan obchodów przewiduje także uroczyste wręczenie odznaczeń państwowych i samorządowych osobom zasłużonym dla farmacji i ochrony zdrowia.
Wkrótce wyruszy do Hiszpanii kolejna grupa polskich farmaceutów, którzy będą odbywać staże zawodowe w aptekach szpitalnych. Koordynatorem staży zawodowych dla polskich farmaceutów organizowanych przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria jest magister Katarzyna Gancarz. W informacji „Staże dla farmaceutów w Hiszpanii” pani koordynator pisze: -„Kilkoro farmaceutów – kierowników aptek, doktorów farmacji, specjalistów farmacji klinicznej i młodych farmaceutów z kilkuletnim stażem w zawodzie przeniesie się w nieco inną rzeczywistość. Oby wykorzystali szansę na 100%”. Nie wątpimy, że tak się stanie. Tak, jak w latach ubiegłych będziemy zamieszczać w Aptekarzu Polskim relacje uczestników staży.
Czas powrotu po wakacjach do zawodowej aktywności sprzyja sięganiu po literaturę fachową. Redakcja Aptekarza Polskiego przygotowała dla czytelników atrakcyjny numer obfitujący w pouczające i ciekawe materiały. Mamy przyjemność przedstawić artykuły nowych i znakomitych autorów, których z radością witamy na naszych łamach. Dołączył do nas profesor Mateusz Kurzawski z Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego w Szczecinie, który jest autorem artykułu „Badania farmakogenetyczne w indywidualizacji terapii chorób cywilizacyjnych”. Autor pisze, że „w ciągu ostatnich dwóch dekad nastąpił bardzo dynamiczny rozwój badań genetycznych, także dotyczących zależności pomiędzy zmiennością genetyczną a reakcją organizmu na leczenie” i zauważa, że „w niektórych sytuacjach klinicznych, szczególnie w przypadku wystąpienia niestandardowej reakcji pacjenta na lek, wykonanie badania farmakogenetycznego jest (…) uzasadnione”.
Do zespołu naszych autorów dołączyła także dr Wiesława Lewgowd związana z Uniwersytetem Medycznym w Łodzi, która – wspólnie z profesorem Andrzejem Stańczakiem -przedstawiła artykuł „Cytykolina – co wiemy o niej dziś?”. – „Gwałtowne zainteresowanie klinicznym wykorzystaniem cytykoliny rozpoczęło się w latach osiemdziesiątych ubiegłego wieku i trwa do chwili obecnej. Współcześnie, w oparciu o bardzo bogatą bibliografię, przedstawiającą eksperymenty przeprowadzone z udziałem cytykoliny na modelach zwierzęcych oraz liczne prace kliniczne, przypisuje się jej aktywność, neuroprotekcyjną, nootropową oraz poprawiającą funkcje poznawcze”.
Minęły wakacje. Szybko, dla wielu za szybko. Pozostały wspomnienia. Dzięki powszechnie panującej modzie na robienie zdjęć, wakacyjne chwile, miejsca i zdarzenia zostały utrwalone na fotografiach. Będą przypominać beztroski i radosny czas kanikuły. Nadarza się świetna okazja, żeby tą radością podzielić się z innymi. Jak? Można, na przykład wziąć udział w konkursie fotograficznym „FotoFarm”, którego piątą edycję właśnie ogłoszono. Zachęcamy i obiecujemy, że nagrodzone w tym konkursie zdjęcia opublikujemy na naszych łamach.
Zapraszamy do lektury Aptekarza Polskiego.
Redakcja.