Podobne wpisy
Serializacja „w pigułce”. Gdzie szukać potrzebnych informacji?
W ostatnim czasie odbyły się spotkania i webinaria omawiające nowe obowiązki, z jakimi będą musiały zmierzyć się apteki już niebawem. Informacji na temat dyrektywy, serializacji i weryfikacji leków można szukać na stronach internetowych podmiotów zaangażowanych w implementację nowych przepisów. Na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej powstała specjalna zakładka zawierająca skompilowane, najważniejsze informacje dotyczące serializacji leków, pytania…
Pierwsze spotkanie Naczelnej Rady Aptekarskiej z Ministrem Zdrowia
Minister Zdrowia podtrzymał chęć kontynuowania prac, które odbywają się w ramach resortowych zespołów ds. pilotażu opieki farmaceutycznej, jak również ustawy o zawodzie. Oba akty prawne powinny zostać wprowadzone jak najszybciej i stać się fundamentem pracy każdego farmaceuty. Obie strony zgodnie zadeklarowały, że efektem przyjętych regulacji powinno być jasne i czytelne określenie zadań stojących przed farmaceutami,…
W Centrum Zdrowia Matki Polki powstaje nowoczesna apteka szpitalna
Instytut jest w trakcie inwestycji, dzięki której powstanie nowoczesna apteka, w której przygotowywane będą leki cytostatyczne i preparaty do żywienia pozajelitowego. Nowa apteka będzie mieć powierzchnię 1,1 tysiąca metrów kwadratowych, a wartość inwestycji to około 7 milionów złotych. Powstaje w pawilonie, w którym dawniej mieściła się pralnia szpitalna. Remont jest możliwy, ponieważ pozyskano środki restrukturyzacyjne…
Komunikat Departamentu Gospodarki Lekami NFZ
Narodowy Fundusz Zdrowia informuje, że w związku z wejściem w życie zmian do ustawy z dnia 6 września 2001r. Prawo farmaceutyczne (Dz.U. z 2017 r. poz. 2211) wprowadzony został obowiązek powiadomienia oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia o miejscu przechowywania recept i wydanych na ich podstawie odpisów oraz sankcje za jego niewykonanie. W przypadku cofnięcia zezwolenia na…
Idiopatyczne włóknienie płuc – tajemniczy nieprzyjaciel osób starszych.
Obecnie szacuje się, że w Polsce jest około 6 tys. chorych na idiopatyczne włóknienie płuc. Diagnozuje się około 2 tys. przypadków rocznie. Większość chorych umiera w przeciągu dwóch do pięciu lat. Rozpoznanie tej choroby jest bardzo trudne i wymaga współpracy pulmonologa, radiologa, a niekiedy również patomorfologa. IPF należy do grupy idiopatycznych śródmiąższowych zapaleń płuc. Choroby te…