
Podobne wpisy

Relacja z przebiegu ogólnopolskich obchodów Dnia Aptekarza 2018
W tradycji odrodzonego samorządu aptekarskiego Dzień Aptekarza jest okazją do uroczystych spotkań, których tematem głównym jest rozmowa o dzisiejszej farmacji i współczesnym aptekarstwie. Jest też drugi temat główny, którego istotą jest oddanie pokłonu farmaceutom i aptekarzom za ich posługę wobec pacjentów. W tym przypadku używamy wielkich słów dziękując środowisku aptekarskiemu in gremio oraz Koleżankom i…

FDA: oświadczenie w sprawie wyników badań dotyczących zanieczyszczeń produktów z ranitydyną
W ciągu ostatnich kilku miesięcy FDA zbadała wiele produktów z ranitydyną i opublikowała podsumowanie dotychczasowych wyników. Potwierdzono wykrycie poziomów NDMA w ranitydynie, które są podobne do poziomów, jakich można się spodziewać jedząc popularne potrawy, takie jak mięso z grilla lub produkty wędzone. FDA przeprowadziło także testy, które symulują to, co dzieje się z ranitydyną po…

KOWAL o idei serializacji i „dyrektywy antyfałszywkowej”
Rynek farmaceutyczny w ostatnich latach mierzy się z szybko rozwijającym się i niebezpiecznym zjawiskiem fałszowania produktów leczniczych. Doświadczenia WHO oraz innych organizacji zaangażowanych w zwalczanie nielegalnego obrotu lekami wykazują, iż zjawisko fałszowania nasila się z każdym rokiem. Sfałszowane leki mogą zawierać składniki niskiej jakości lub w nieodpowiednich dawkach i w związku z tym stanowić poważne…

Nowe dane na temat leczenia choroby zwyrodnieniowej stawów za pomocą glukozaminy i chondroityny
Choroba zwyrodnieniowa stawów jest postępującą przewlekłą chorobą reumatyczną, wywołaną stanem zapalnym lub uszkodzeniem chrząstki stawowej, rozwijającą się w szczególności u osób narażonych na obciążenia stawów oraz w wyniku zaburzeń jakościowych i ilościowych w obrębie chrząstki stawowej. Schorzenie może doprowadzić do konieczności operacji wymiany stawu [i]. Choroba zwyrodnieniowa stawów jest uważana za główną przyczynę niepełnosprawności na…

Znaczenia zawodu farmaceuty aptekarza nie da się przecenić
Od wielu wieków w Europie kontynentalnej apteki prowadzą farmaceuci. Francja, Włochy, Niemcy…, to tylko przykłady państw, w których zasady, że apteka to domena farmaceuty nikt nie łamie. Nawet nikomu do głowy by nie przyszło, żeby to zmienić. Dlaczego? Odpowiedź jest prosta. Albowiem farmaceuta wie jak i umie wykonać lek w aptece, a gdy chodzi o…

05.2009 – „Przy otwartej kurtynie.”
maj 2009, nr 33/11 online PRZY OTWARTEJ KURTYNIE Leki mogą być tańsze – twierdzą łódzcy aptekarze. Problemom występującym na rynku dystrybucji leków poświęcona była konferencja prasowa zwołana przez Okręgową Radę Aptekarską w Łodzi. Celem konferencji, która odbyła się 27 maja było obnażenie słabości rynku dystrybucji leków, które objawiają się m.in. nierówną pozycją aptek…