Felieton Redakcji. Następne pokolenia mają prawo do czystego nieba
Smog. W ostatnich dwóch latach słowo to zrobiło karierę. Jego znaczenie i – niestety groźną – wymowę poznała większość mieszkańców naszego kraju. Do świadomości społecznej dotarła wiedza, że smog truje i zagraża zdrowiu człowieka. Jednakże gdy rozmowa o smogu schodzi z ogólników na szczegóły okazuje się, że większość z nas ma powierzchowną wiedzę o tym zjawisku, która czerpana jest z krótkich komunikatów medialnych, których znaczenie doceniamy jak najbardziej, albowiem ich powszechność wzbudza czujność i uwagę odbiorców.
Kierując się przekonaniem, że smog to ważny z punktu zdrowia człowieka i komfortu życia temat postanowiliśmy nim się zająć. Naszym ekspertem zgodził się być profesor Wojciech Hanke, krajowy konsultant w dziedzinie zdrowia środowiskowego, który jest autorem monografii zatytułowanej „Propedeutyka zdrowia środowiskowego„. W bieżącym numerze publikujemy pierwszą część tej monografii pod tytułem „Wpływ zanieczyszczenia powietrza na zdrowie człowieka”.
– „W styczniu 2017 roku wielu z nas po raz pierwszy usłyszało w mediach słowo „smog” i wielu z nas zadało sobie pytanie, co ono oznacza? Zacznijmy, więc od wyjaśnienia tego terminu. Jest to zestawienie angielskich słów: „smoke” (dym) oraz „fog” (mgła”). Jest to zatem zbitka wyrazowa używana na całym świecie dla określenia sytuacji, gdy występują bardzo wysokie, utrzymujące się przez długi czas stężenia zanieczyszczeń powietrza” – to początek bardzo interesującego artykułu, z którego dowiadujemy się, że „Głównym źródłem naszego smogu są procesy spalania węgla, w tym w szczególności zachodzące w kotłach, piecach i starych kuchniach, ale również biomasy (drewna, zwłaszcza wilgotnego) w paleniskach domowych i kominkach„.
Aptekarze mają coraz częściej do czynienia z pacjentami, którzy szukają w aptekach ratunku przed smogiem w postaci maseczek, inhalatorów, czy produktów leczniczych ułatwiających oddychanie. Wiedza płynąca z artykułów profesora Wojciecha Hanke przyda się, o czym jesteśmy przekonani, w codziennej pracy aptekarza, który w ramach opieki farmaceutycznej może uświadomić i doradzić pacjentowi, jak się chronić przez zagrożeniem, które nazywamy smogiem.
Z trującym smogiem walczy nie tylko Polska. Dane Europejskiej Agencji Środowiska nie pozostawiają wątpliwości: zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na jakość i długość życia mieszkańców całej Europy. Obraz zagrożenia krążącego w postaci nienajlepszego jakościowo powietrza, które utrzymuje się nad naszym kontynentem znajdziemy w opublikowanym w tych dniach dokumencie „Raport w sprawie jakości powietrza„, który powstał w wyniku wspólnego przedsięwzięcia podjętego przez 14 państw, w tym przez Polskę. Z uwagi na transgraniczny charakter zanieczyszczeń powietrza władze krajowe muszą – napisano w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli – rozwiązywać ten problem nie tylko na terytorium własnego państwa, ale także współpracować ze sobą w celu osiągnięcia jak najlepszych rezultatów podejmowanych działań naprawczych. Raport, którego NIK jest współautorem prezentuje wspólne ustalenia wraz z wnioskami i zaleceniami, które zgodnie z intencjami ich autorów, zachęcą władze poszczególnych państw do podjęcia działań zapobiegawczych i naprawczych w kontrolowanym obszarze.
Wiedząc, jakim zagrożeniem jest smog starajmy się dostosować nasze codzienne życie – i zachęcajmy do tego innych – do wymagań natury, której czyste powietrze jest nieodłącznym składnikiem. Mimo wszystko bądźmy zaangażowanymi optymistami. Wspólnym wysiłkiem całej ludzkości da się uniknąć katastrofy.
Jakże często unosząca się w powietrzu zawiesina przesłania nam piękno nieboskłonu. Nie tylko my, ale nasze dzieci i następne pokolenia mają prawo do podziwiania lazurowego lub gwiaździstego nieba.
Przekazując czytelnikom bieżący numer Aptekarza Polskiego odczuwamy, podobnie jak w przypadku wszystkich poprzednich numerów, uniesienie, albowiem zdajemy sobie sprawę, że wraz autorami opublikowanych w tym numerze tekstów i zdjęć pracowaliśmy, żeby dzieło było jak najlepsze. Dlatego zachęcamy do przeczytania naszego miesięcznika „od deski do deski”.
Za kilkanaście dni, 11 lutego przypada Światowy Dzień Chorego. Inicjatorem ustanowienia tego dnia był papież, święty Jan Paweł II. Z okazji XXVII Światowego Dnia Chorego papież Franciszek wydał orędzie „Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”, w którym zachęca do promowania kultury daru i bezinteresowności, aby przezwyciężyć kulturę zysku i odrzucenia.
Zapraszamy do lektury Aptekarza Polskiego. Redakcja.