|

Nadal „gorąco” wokół nowej listy leków refundowanych

„Falstart” projektu listy refundacyjnej na styczeń wywołał sporo medialnego zamieszania.

Wiceminister Marcin Czech w wywiadzie dla Dziennika Gazety Prawnej z 15 grudnia przyznał: Producent stawia sprawę jasno: jak zmusicie nas do obniżki, to my wyjdziemy z refundacji. To może być blef albo początek negocjacji, ale może też być prawda. Tylko że minister zdrowia nie może ryzykować, że z dnia na dzień 100 tys. pacjentów straci dostęp do leku.

17 grudnia w studio RMF FM  gościł minister zdrowia, Łukasz Szumowski, który zdementował, jakoby decyzje refundacyjne były podejmowane pod dyktando producentów leków: Powiem jeszcze raz: nie idziemy na pasku koncernów. Mamy jedne z najtańszych leków. Koncerny głównie płaczą, że je docisnęliśmy do ściany. To jest główna troska koncernów.

Oprócz tych zapewnień na stronie MZ ukazał się komunikat zawierający stanowisko w sprawie sprawie decyzji refundacyjnych. Czytamy w nim między innymi:  Proces odnowienia decyzji refundacyjnych, upływających z końcem 2018 roku, wiąże się z negocjacjami cen.  W ramach obowiązujących procedur Komisja Ekonomiczna odrzuciła wnioski części firm w oczekiwaniu, że złożą one nowe, korzystniejsze z punktu widzenia pacjentów i finansów publicznych oferty. Tak się dzieje, w wielu przypadkach producenci składają kolejne oferty z cenami niższymi niż poprzednio. (….) Ponowne opublikowanie projektu nowej listy refundacyjnej nastąpiło z powodu błędu systemu informatycznego, tzn. algorytmu obliczeniowego systemu SOLR. (…) Z uwagi na fakt, że do dnia dzisiejszego nie wszystkie procesy dotyczące odnowienia decyzji refundacyjnych zostały zakończone, rozstrzygnięcia zapadają każdego kolejnego dnia. Z tego powodu nowy opublikowany projekt zawierał 39 nowych pozycji.

Przy okazji dyskusji na temat nowej listy ujawniono dobrą informację – refundacją zostanie objęty nusinersen (Spinraza®) w całym spektrum rdzeniowego zaniku mięśni. SMA jest to rzadka choroba o dramatycznym przebiegu, a koszt leczenia jest praktycznie niemożliwy do udźwignięcia dla indywidualnego pacjenta.

opr. OS

Podobne wpisy