MZ po raz kolejny negatywnie o wznowieniu kształcenia techników farmaceutycznych
Zdaniem Ministerstwa Zdrowia krótki, maksymalnie 2,5 letni cykl kształcenia w szkołach policealnych, nie jest wystarczającym okresem kształcenia do nabycia nowych umiejętności niezbędnych do samodzielnego świadczenia usług farmaceutycznych w aptece na miarę wyzwań XXI wieku.
W przypadku postrzegania apteki jako miejsca realizacji usług farmaceutycznych istotne jest skupienie się na indywidualnym pacjencie i jego problemach z farmakoterapią, co umożliwia zaspokojenie potrzeb społecznych w zakresie ograniczenia chorobowości i umieralności związanej ze stosowaniem leków. Bardzo ważnym zadaniem jest sprawowanie kontroli nad potrzebami lekowymi pacjenta. Zadanie to realizuje się przez identyfikowanie, rozwiązywanie i zapobieganie mogącym wystąpić problemom lekowym, które mogą lub mogłyby utrudniać pomyślne zaspokojenie celów farmakoterapii u danego pacjenta i tym samym uzyskanie pozytywnych jej efektów. Tak postrzegana rola apteki prowadzi do uzyskania określonych wyników poprawiających zdrowie pacjenta i jakość jego życia. W związku z powyższym zasadnym jest aby osobą realizującą tak rozumiane usługi farmaceutyczne był przygotowany w toku studiów wyższych, trwających ponad 5 lat, farmaceuta a nie absolwent szkoły policealnej.
Zatem, model apteki oparty na wykonywaniu świadczeń opieki farmaceutycznej przez farmaceutów z zachowaniem obecnych uprawnień zawodowych techników farmaceutycznych wynikających z ustawy Prawo farmaceutyczne, jest optymalnym rozwiązaniem.
Brak równowagi kadrowej w systemie ochrony zdrowia tj. znacząca przewaga liczbowa techników farmaceutycznych uniemożliwi realizację tego modelu i może przyczynić się do zastąpienia farmaceutów technikami farmaceutycznymi – co z uwagi na krótszy i programowo inny cykl kształcenia, uniemożliwi osiągnięcie wyników poprawiających zdrowie pacjenta i jakość jego życia. Różnica w zakresie wykształcenia farmaceuty i technika farmaceutycznego uniemożliwia bowiem technikom wykonywanie całego szeregu czynności, związanych z udzielaniem usług farmaceutycznych, w tym sprawowaniem opieki farmaceutycznej.
W związku z powyższym nie jest planowane złożenie wniosku do Ministra Edukacji Narodowej o ponowne wprowadzenie do klasyfikacji zawodu szkolnictwa zawodowego zawodu technik farmaceutyczny.
Źródło: http://www.sejm.gov.pl