Ministerstwo Zdrowia opublikowało projekt styczniowej listy refundacyjnej
Na stronie resortu dostępny jest już projekt listy leków refundowanych na dzień 01 stycznia 2019. Ewentualne uwagi do projektu Obwieszczenia można zgłaszać na adres e-mail: wykazy-uwagi@mz.gov.pl do 17.12.2018 r. (poniedziałek).
Publikację projektu poprzedził komunikat dotyczący postępu prac nad wykazem i przebiegu negocjacji z producentami leków.
Ministerstwo Zdrowia zapewniało w nim, że nie ma podstawy do obaw, aby jakiekolwiek terapie niezbędne dla pacjentów miały zostać usunięte z listy refundacyjnej.
W ramach tych prac ponownego wydania decyzji refundacyjnych wymaga około 2,5 tysiąca wniosków dotyczących leków, którym upływa trzyletni okres obowiązywania dotychczasowych decyzji. Do chwili obecnej MZ nie otrzymało wniosków kontynuacyjnych dla ok. 150 leków refundowanych w ramach listy aptecznej. Niemal wszystkie z tych leków mają swoje refundowane odpowiedniki. Sytuacja, w której nie został złożony wniosek o kontynuowanie refundacji na lek, który nie ma na rynku swojego odpowiednika, dotyczy zaledwie kilku grup limitowych i 5 substancji, takich jak acyklowir stosowany do oczu, kwas klodronowy, kwas folinowy, chlorchinaldol oraz elektrolity do podawania doustnego. Ministerstwo Zdrowia jest w stałym kontakcie ze specjalistami klinicznymi i razem z konsultantami krajowymi analizuje konsekwencje ewentualnej utraty refundacji przez te leki, w tym możliwości alternatywnych, refundowanych terapii.
W odniesieniu do pozostałych leków producenci złożyli odpowiednie wnioski, które zostały poddane analizom Komisji Ekonomicznej i negocjacjom urzędowej ceny leku. W około 350 przypadków Komisja Ekonomiczna nie zaakceptowała dotychczasowych propozycji cen. Trwają dalsze prace nad tymi wnioskami, zmierzające do wynegocjowania cen jak najkorzystniejszych dla pacjentów i płatnika publicznego. W zdecydowanej większości przypadków dotyczy to leków generycznych, dla których na rynku są dostępne – i będą dostępne po 1 stycznia 2019 roku – inne, refundowane odpowiedniki. – czytamy w informacji zamieszczonej na stronie Ministerstwa.
Resort przypomniał jednocześnie, że sam fakt usunięcia preparatu z listy leków refundowanych nie oznacza, że nie będzie on już mógł zostać wykupiony przez pacjentów – dalej powinien być dostępny do nabycia w aptece, ale z odpłatnością 100%.