Międzynarodowy Program Staży dla polskich farmaceutów – drugi rok doświadczeń
Tegorocznej jesieni stolica Katalonii stała na dwa miesiące siedzibą szkoleniową dla dwóch polskich farmaceutek w ramach Międzynarodowego Programu Staży zawodowych dla Polskich Farmaceutów organizowanego przez Naczelną Izbę Aptekarską we współpracy z Sociedad Española de Farmacia Hospitalaria 2018.
Już po raz drugi nasi farmaceuci mogli poszerzać swoją wiedzę i rozwijać umiejętności w hiszpańskiej aptece szpitalnej w ramach międzynarodowej współpracy.
Dwa lata trwania programu pozwalają również na pewne przemyślenia.
- Jesteśmy ambitni i żądni wiedzy.
- Każda okazja, która umożliwia spojrzenie na farmację z innej, świeżej perspektywy, nie umyka naszej uwadze.
- Stanowimy symbol pracowitości.
- Szybko się uczymy, a zdobytą wiedzą potrafimy się dzielić.
Tak widzą nas hiszpańscy farmaceuci. A jak sami siebie postrzegamy?
- Czy potrafimy zawalczyć o swoje prawa i dobrze wykonywać obowiązki?
- Czy umiemy zabrać głos w ważnej dla nas dyskusji?
- Czy jesteśmy kreatywni i wychodzimy z inicjatywą we własnym miejscu pracy?
I na koniec:
- Czy sami pozwalamy siebie poznać – nie jako magazynier, ekspedient, fasowacz, ale jako fachowy pracownik, integralny członek zespołów medycznych w szpitalu?
Od tego jak każdy z nas odpowie na to pytanie, zależeć będzie przyszłość zawodu farmaceuty szpitalnego w Polsce. Mam to szczęście, że spotykam w Programie, tylko takich farmaceutów, którzy rozumieją potrzebę zmian i wagę problemów, a na powyższe pytania chcą odpowiadać „TAK”.
Liczę, że dotychczasowe pobyty szkoleniowe przybliżyły wszystkim jego uczestnikom rolę i wagę, jaką odgrywa zawód farmaceuty w innym niż polski systemie ochrony zdrowia, wskazały kierunek zmian i dały wiatr w żagle. Wierzę, że spędzony w Hiszpanii czas przyniesie nie tylko im samym, ale i całemu środowisku farmaceutów szpitalnych wiele korzyści zawodowych.
Cieszy mnie natomiast fakt wsparcia finansowego dla Programu otrzymanego ze strony Sponsorów, którzy już po raz drugi zaufali naszej inicjatywie edukacyjnej, stanowiąc ważny filar Projektu.
Zapraszam do przeczytania pierwszej części – bardzo ciekawej relacji z pobytu w Szpitalu Germans Trias i Pujol w Badalonie, który przygotowała dla Państwa mgr farmacji Magdalena Tokarska. Druga część relacji mgr farmacji Kamili Flisikowskiej ukaże się już wkrótce również na łamach Aptekarza Polskiego.
Zachęcam także do śledzenia informacji o Programie na stronie Naczelnej Izby Aptekarskiej (www.nia.org.pl – zakładka Staże dla farmaceutów w Hiszpanii), a także strony Programu Staże dla Farmaceutów na Facebooku, gdzie Program ma swoje drugie życie.
Miłej lektury!
mgr farmacji Katarzyna Gancarz
Koordynator Programu
Naczelna Izba Aptekarska