URPL wydał w tej sprawie komunikat. W tym pierwszym wskazaniu kwasy omega 3 mogą nie mieć pozytywnego wpływu, jaki dotychczas im przypisywano. Najnowsze dane wskazują, że leki te mogą nie mieć właściwości zapobiegania nawrotom choroby serca lub udaru.
Niedawna analiza 10 badań przeprowadzonych z udziałem 78 000 pacjentów wykazała, że dodawanie leków zawierających kwasy tłuszczowe omega 3 do standardowego leczenia nie zmniejszyło znacząco występowania zawałów serca, udarów ani innych problemów ze strony serca i krążenia. Niniejsze odkrycia były podobne do tych z innych badań opublikowanych w 2012 r., które również nie wykazały istotnego zmniejszenia występowania chorób serca. Leki zawierające kwasy tłuszczowe omega 3, w połączeniu z innymi lekami, są stosowane w większości krajów UE w celu zapobiegania chorobom serca i udarom po zawale serca. Są one również stosowane w celu obniżenia poziomu niektórych rodzajów tłuszczu we krwi. W czasie wydawania pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dostępne dane wykazały pewne korzyści w zmniejszaniu występowania zawałów serca, udarów i zgonów, chociaż korzyści te uznano za niewielkie.
Na prośbę szwedzkiej agencji leków EMA dokona oceny danych dotyczących korzyści i ryzyka związanego z tymi lekami, w tym najnowszych analiz, i wyda zalecenie dotyczące pozwoleń na dopuszczenie do obrotu w UE.
Źródło: http://urpl.gov.pl