„Najpiękniejsze walce świata” – pod takim tytułem odbył się 14 stycznia 2018 roku w Krakowie Noworoczny Koncert Aptekarzy. Organizatorem tego artystycznego wydarzenia, wpisującego się od dziesięciu już lat w kalendarz wydarzeń kulturalnych Krakowa była Okręgowa Izba Aptekarska w Krakowie. Koncert ma ugruntowaną renomę wśród krakowskich, ale nie tylko, farmaceutów o czym świadczyć może fakt, że zaproszenia „rozeszły się w mgnieniu oka”.
Wykonawcami koncertu byli soliści polskich i europejskich scen operowych: dwie śpiewaczki sopranistki – Yulia Ponomar (Ukraina) i Ewelina Szybilska oraz dwaj śpiewacy tenorzy – Łukasz Gaj i Jakub Oczkowski, chór Filharmonii Krakowskiej pod kierownictwem Teresy Majki-Pacanek i Orkiestra Straussowska „Obligato” pod batutą maestro Jerzego Sobeńko.
Program podzielonego na dwie części koncertu obejmował kilkadziesiąt znanych i lubianych utworów, które przebojem wdarły się do sal operowych i koncertowych na całym świecie. Wszyscy wykonawcy wypadli znakomicie, czego wyrazem był aplauz słuchaczy i widzów tego koncertu, którzy szczelnie wypełnili widownię urzekającego architekturą i wystrojem teatru im. Juliusza Słowackiego. W trzecią niedzielę karnawału w Krakowie królowała muzyka w rytmie walca!
Wystąpienie powitalne Barbary Jękot, prezesa ORA w Krakowie i prezesa firmy Farmina Wojciecha Świderskiego, sponsora koncertu. Koncert prowadziła Jolanta Suder.Zdjęcie widowni podczas przerwy w koncercie.Orkiestra Obligato na scenie.Iluminacja teatru im. Juliusza Słowackiego w Krakowie.
Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych, Grzegorz Cessak udostępniając na stronie http://www.urpl.gov.pl Biuletyn Roczny Produktów Leczniczych 2017 zwrócił uwagę, że Rok 2017 był również rokiem wytężonych prac legislacyjnych. 1 listopada 2017 r. weszła w życie ustawa z dnia 7 lipca 2017 r. o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii oraz ustawy o refundacji leków,…
WSTĘP Stosowanie sfałszowanych produktów leczniczych jest poważnym zagrożeniem dla zdrowia publicznego, tym bardziej, że liczba odnotowywanych przypadków spożycia sfałszowanych leków z roku na rok jest coraz większa [15]. Z uwagi na fakt, iż fałszowanie leków jest problemem globalnym, konieczne jest podjęcie skoordynowanych międzynarodowych działań, które mogą zapewnić efektywną strategię walki z fałszywymi produktami. Z tego…
Choroby sercowo-naczyniowe to poważny problem zdrowotny. Zalicza się do nich m.in.: chorobę wieńcową (prowadzącą do dławicy piersiowej lub zawału mięśnia sercowego), choroby naczyń mózgowych (np. udar mózgu), nadciśnieniową chorobę serca, niewydolność serca oraz reumatyczną i wrodzoną chorobę serca. Częstotliwość występowania incydentów zagrażających zdrowiu zależy od liczby i rodzaju czynników ryzyka. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) choroby…
Uroczysta Gala jubileuszowa odbyła się 14.12.2017r. w Warszawie. P.o. Głównego Inspektora Farmaceutycznego minister Zbigniew Niewójt przedstawił wyzwania stojące przed Inspekcją Farmaceutyczną w najbliższych latach. Podczas gali wręczono także odznaczenia państwowe pracownikom Inspekcji GIF, złożono gratulacje i podziękowania byłym GIF w tym Janinie Mańko. Wśród licznego grona zaproszonych gości byli m.in. minister zdrowia Konstanty Radziwiłł oraz…
Diagnostyka + terapia Pojęcie „teranostyka” sformułowano w oparciu o połączenie dwóch słów: terapia i diagnostyka. Zastosował je po raz pierwszy John Funkhouser w 2002 roku. Zaproponował on, żeby przed podaniem herceptyny kobietom chorym na raka gruczołu piersiowego określać w badaniu histologicznym ekspresję receptorów dla HER2 (leczenie herceptyną jest uzasadnione tylko wówczas, gdy komórki nowotworowe wykazują…
W związku z trwającymi pracami legislacyjnymi nad projektem ustawy o zmianie ustawy – Prawo farmaceutyczne, które to zmiany mają charakter dostosowawczy do tzw. „dyrektywy fałszywkowej” prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej skierowała pismo do Głównego Inspektora Farmaceutycznego formułujące szereg zastrzeżeń pod adresem projektowanej regulacji. – Wprowadzenie przepisów w prezentowanym kształcie może rodzić daleko idące konsekwencje dla wielu aptek, łącznie z ich bankructwem. Tak się może stać,…