|

Już po raz czwarty studenci farmacji będą edukować społeczeństwo na temat cukrzycy!

Polskie Towarzystwo Studentów Farmacji to organizacja zrzeszająca studentów i absolwentów kierunku farmacja w całej Polsce. Członkowie towarzystwa nie tylko dbają o poszerzanie swojej wiedzy, ale także wychodzą naprzeciw potrzebom społeczeństwa, edukując je na temat zdrowia publicznego.

Działania te realizują przede wszystkim organizując akcje profilaktyczne, do których należy „Skonsultuj z Farmaceutą”. Jest to wydarzenie, które od lat jest prowadzone we współpracy ze studentami innych kierunków medycznych. 

Co? Kiedy? Gdzie?

30 listopada w centrach handlowych 11 największych miast Polski  odbędzie się wydarzenie „Skonsultuj z Farmaceutą – Cukrzyca”. Dokładne miejsca i godziny trwania akcji są zamieszczone na poniższej grafice. Podczas „Skonsultuj z Farmaceutą” będą przeprowadzane:

  • pomiary stężenia glukozy we krwi,
  • pomiary ciśnienia tętniczego krwi,
  • pomiary zawartości tkanki tłuszczowej,
  • analizy składu ciała,
  • konsultacje z farmaceutami i dietetykami.

Czym jest cukrzyca?

Cukrzyca to grupa chorób metabolicznych, charakteryzująca się przewlekłą hiperglikemią spowodowaną zaburzeniami wydzielania lub działania insuliny. Pomimo że najczęściej rozpoznawanym rodzajem cukrzycy jest typ II, charakteryzujący się względnym niedoborem insuliny i dotykający zazwyczaj osoby dorosłe, to nie należy zapominać o cukrzycy typu I (dotyczącej zazwyczaj osób młodych, w tym dzieci), typie LADA, MODY, czy też cukrzycy ciążowej. Występowanie wspomnianej choroby metabolicznej może być skorelowane z innymi chorobami lub przyjmowaniem pewnych grup leków. Występuje ona u 20% nastolatków i 40-50% dorosłych z mukowiscydozą, co czyni ją najczęściej współistniejącym schorzeniem. Przyjmowanie leków, takich jak: β-blokery, diuretyki, sterydy, L-tyroksyna może zaostrzyć objawy choroby.

Dlaczego warto przyjść?

Szacuje się, że nawet 3 miliony Polaków może chorować na jeden z typów cukrzycy. Wiele osób wciąż pozostaje nieświadomych, że mogą być chorzy lub predysponowani do choroby. W codziennym życiu często zapominamy o profilaktyce i regularnych badaniach. „Skonsultuj z Farmaceutą” nie tylko daje możliwość wykonania pomiaru stężenia glukozy we krwi, ale także pozwala na rozmowę z farmaceutą na temat choroby oraz farmakoterapii. Opieka farmaceutyczna w czasie choroby jest jednym z czynników powodzenia leczenia. Współpraca pomiędzy przedstawicielami zawodów medycznych  jest kluczem do efektywniejszej terapii oraz poprawy komfortu pacjenta.

Podobne wpisy