GIS podsumowuje wątpliwości dotyczące wadliwych szczepionek. Rzecznik GIF apeluje o rozwagę

Na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego 12.02.2018 ukazał się artykuł publikujący odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania dotyczące przerwania łańcucha chłodniczego i bezpieczeństwa szczepionek –> kliknij tutaj.

Farmaceutów powinien zainteresować odnośnik do raportu WHO „Temperature sensitivity of vaccines” – jest to materiał szczegółowo analizujący stabilność szczepionek pod wpływem wysokich i niskich temperatur. Przykładowo MMR – trójskładnikowa szczepionka przeciw odrze, śwince i różyczce według raportu szczepionka w stanie zliofilizowanym może być przechowywana w lodówce przez ponad dwa lata, w temperaturze pokojowej (do 25 stopni) – przez co najmniej miesiąc, a w bardzo wysokich temperaturach – przez co najmniej tydzień: „At between 2°C and 8°C dried measles vaccine or MMR maintain minimum potency for more than two years. At room temperature (20°C to 25°C) the minimum required infectivity titer of measles or MMR virus is still retained for at least one month and it can be maintained for at least one week at 37°C„. Po rekonstytucji natomiast szczepionka powinna być bezwzględnie przechowywana w lodówce. Raport zwraca także uwagę na fakt, że zagrożeniem dla stabilności niektórych szczepionek mogą być także temperatury zbyt niskie, poniżej zera. Ekspozycja na takie warunki może mieć miejsce szczególnie zimą, podczas transportu szczepionek.

Paweł Trzciński, Rzecznik Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego apeluje o rozwagę i prosi o nierozprzestrzenianie w przestrzeni publicznej informacji o seriach szczepionek. W wydanym przez niego komunikacie czytamy:

Nazwa i numer serii konkretnych szczepionek wymienionych w decyzjach nakazujących utylizację odnosi się do konkretnych preparatów zabezpieczonych przez Lubuskiego Inspektora Wojewódzkiego. Decyzje wojewódzkiego inspektora farmaceutycznego nie mają zastosowania do pozostałych na rynku preparatów noszących ten sam numer serii.

Przykładowo, seria wyprodukowana liczy 10 tysięcy opakowań, z czego jedynie 2 znalazły się w lodówce, która okresowo przestała utrzymywać optymalną temperaturę przechowywania. Wspomniane 2 opakowania zostały zutylizowane, pozostałe 9998 nadal znajdują się w obrocie. Pacjenci, którzy zostali i będą zaszczepieni preparatami tej serii nie mają żadnych podstaw do obaw o skuteczność i bezpieczeństwo szczepionek wymienionych w decyzji utylizującej.

Podawanie wspomnianych zestawień stwarza wrażenie, że numery serii w decyzjach lubuskiego inspektora wojewódzkiego przeznaczonych do utylizacji, dotyczą całych serii. Posługiwanie się numerami serii poszczególnych opakowań w tym kontekście prowadzi do nieporozumień.”

Aby zapoznać się z całością komunikatu –> kliknij tutaj.

Podobne wpisy