Felieton Redakcji. Ustawa skierowana na legislacyjne tory

3 lipca 2019 roku opublikowano apel Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej o pomoc w przyspieszeniu prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty. – „Niestety z niewiadomych przyczyn, projekt do dziś nie znalazł się w wykazie Rządowego Centrum Legislacji, co uniemożliwia uruchomienie następnego etapu – konsultacji społecznych” – czytaliśmy w apelu. 

Dwa  dni  przed tym apelem opublikowaliśmy na naszych łamach felieton „Czas płynie”, w którym pytaliśmy „co stoi na przeszkodzie, że do tej pory Ministerstwo Zdrowia nie skierowało projektu tej ustawy przygotowanego przez zespół ekspertów powołany przez Ministra Zdrowia na legislacyjne tory?”.

Można  przypuszczać, że apel Pani Prezes, którego wymowę odzwierciedla jego sugestywny tytuł – „Ustawa o zawodzie farmaceuty nie może trafić do niszczarki” spowodował, że 16 lipca br. Minister Zdrowia zdecydował o skierowaniu  projektu ustawy o zawodzie farmaceuty do konsultacji, które wkrótce się zakończą.  – „Skrócenie terminu na zgłoszenie uwag uzasadnione jest ważnym interesem publicznym, tj. pilną potrzebą kompleksowego uregulowania zasad wykonywania zawodu medycznego farmaceutów oraz polepszenia standardu opieki nad pacjentami” – wyjaśnił minister w piśmie adresowanym do uprawnionych instytucji i organizacji, w tym, do Naczelnej Rady Aptekarskiej.

Sprawa nareszcie ruszyła.


Od trzech tygodni zagadnienie dostępności leków dla pacjentów stało się jednym z głównych tematów, którym zainteresowani są niemalże wszyscy mieszkańcy naszego kraju. Prezes NRA poinformowała Ministra Zdrowia, że „do Naczelnej Izby Aptekarskiej z całej Polski docierają informacje od farmaceutów, wskazujące na brak dostępności do produktów leczniczych przede wszystkim wydawanych na podstawie recepty w aptekach ogólnodostępnych. W aptekach zaczyna brakować leków stosowanych w takich chorobach jak: cukrzyca, nadciśnienie, choroby tarczycy, astma, POChP, alergia. (…) Mamy jedocześnie mocne sygnały od farmaceutów szpitalnych o brakujących lekach, w tym niezbędnych lekach onkologicznych”.

 – „Problemy z dostępnością, powodują niepokój wśród chorych.  Sytuacja wymaga podjęcia pilnych działań, mających na celu wyeliminowanie zaistniałego i jednocześnie niezwykle poważnego problemu” – apelowała prezes NRA w liście wystosowanym do Ministra Zdrowia.

Ministerstwo wyjaśniało, że częściową, a być może główną przyczyną tej sytuacji jest zachwianie dostaw substancji czynnych do producentów leków, co ma wpływ na ich ograniczoną podaż. Za część braków na rynku aptecznym resort wini mafie lekowe, które sprzedają podmiotom zagranicznym leki, które mają trafić do polskich pacjentów. W ramach walki z tym procederem rząd znowelizował przepisy, w wyniku czego leki są objęte systemem monitorowania przewozu towarów, a kary za udział w wywozie leków zostały istotnie zaostrzone.

Ministerstwo podjęło działania w celu zapewnienia podaży leków. Utworzono także infolinię za, której pośrednictwem pod bezpłatnym numerem 800 190 590 pacjenci mogą zapytać o konkretny lek, jak i o dostępność zamienników. Ponadto Minister Zdrowia powołał zespół do spraw przeciwdziałania brakom w dostępności produktów leczniczych. 

Miejmy nadzieję, że te wysiłki przyniosą oczekiwany efekt. 


Bieżący numer przynosi niemałą – jak zwykle – porcję bardzo przydatnych w codziennej pracy i pouczających artykułów. Farmaceutom pracującym w aptekach szpitalnych, ale pozostałym także, rekomendujemy artykuł „Oral Liquid Dosage Form – sporządzanie recepturowych płynnych doustnych postaci leków w aptekach” autorstwa doktora Arkadiusza Gruchlika, który łączy pracę w aptece szpitalnej z pracą naukową na Wydziale Farmacji ŚUM. Artykuł zawiera informacje na temat sposobu wykonania w polskich warunkach aptecznych preparatów stosowanych na oddziałach szpitalnych w Górnośląskim Centrum Zdrowia Dziecka im. św. Jana Pawła II w Katowicach.

– „Jak pokazują badania, prawidłowa technika iniekcji insuliny stanowi jeden z kluczowych elementów racjonalnej insulinoterapii. W związku z tym warto pamiętać, aby podczas wydawania insuliny z apteki przypomnieć pacjentowi lub zapoznać go z podstawowymi zasadami wykonywania iniekcji”, do czego zachęca doktor Anna Serafin, która jest autorką artykułu „Insulinoterapia – techniki wykonywania iniekcji”.

Leki poprawiające komfort życia. Aspekty lecznicze i społeczne”, to tytuł artykułu napisanego przez profesora Andrzeja Stańczaka wspólnie z magistrem Szymonem Kurackim.

–  „Stosowanie produktów leczniczych dla poprawy jakości życia staje się w ostatnich latach coraz bardziej powszechnym zjawiskiem. Oprócz oczywistych korzyści niesie jednak ze sobą wiele zagrożeń, takich jak ryzyko nadużywania leków, rozwoju uzależnień czy dodatkowych kosztów zdrowotnych w postaci występowania działań niepożądanych. Posiada też niekwestionowany wpływ na kształtowanie życia społecznego. Jest przy tym „kołem napędowym” rozwoju wielu firm farmaceutycznych. Ich działalność marketingowa rodzi jednak pytania o aspekty etyczne związane z próbami redefinicji pojęcia choroby i coraz częstszym zacieraniem granicy między społecznym, a medycznym wymiarem zdrowia”  – konstatują autorzy.

Zachęcamy, czytajcie Państwo Aptekarza Polskiego. Naprawdę warto.  Redakcja.

Podobne wpisy