Felieton Redakcji. Czas płynie
Wiele słów padło w sprawie ustawy o zawodzie farmaceuty. Prawie każda z wypowiedzi na ten temat, nie znamy wszystkich, dlatego też zdanie to rozszerzamy o słowo „prawie”, cechowała się podobną wymową, a mianowicie taką, że uchwalenie ustawy jest pilnie konieczne. Pilnie konieczne są także działania, które przyjęcie tej ustawy powinny poprzedzać. Co stoi na przeszkodzie, że do tej pory Ministerstwo Zdrowia nie skierowało projektu tej ustawy przygotowanego przez zespół ekspertów powołany przez Ministra Zdrowia na legislacyjne tory? Czas płynie i nic się nie dzieje.
Podobne pytanie w sprawie losów tej ustawy zadał magister Michał Byliniak, wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej i prezes Okręgowej Rady Aptekarskiej w Warszawie, pełniący także funkcję Prezydenta PGEU: – „Po 5 miesiącach prac w zaciszu gabinetów myślę, że warto zebrać się na odwagę i poinformować w końcu 37000 farmaceutów, jakie plany ma Ministerstwo Zdrowia i KPRM odnośnie ustawy o zawodzie farmaceuty” -napisał 25 czerwca 2019 roku na Twitterze Michał Byliniak.
Ponad trzy lata temu pisaliśmy we wstępniaku do Aptekarza Polskiego (AP nr 15/93e), – „Zarządzenie Ministra Zdrowia w sprawie powołania zespołu do spraw opracowania projektu ustawy o zawodzie farmaceuty przykuło uwagę farmaceutów. Wprawdzie jeszcze nic wielkiego się nie stało, ale środowisko odebrało to zarządzenie, jako wyraźny impuls do zmian, na które aptekarze czekają od bardzo dawna.
W czasach wszechobecnej gry rynkowej zawód aptekarza wymaga ochrony. Zagrożona jest autonomia zawodu. Ustawa o zawodzie farmaceuty musi stanowić wyraźną i niezależną od bytu samorządu aptekarskiego podporę dla każdego farmaceuty-aptekarza. Bez niej zawód zmieni swój charakter i zmarginalizuje się, ze stratą nie tylko dla aptekarzy, ale przede wszystkim dla pacjentów”.
Czas płynie.
Przeglądając strony informacyjne okręgowych izb aptekarskich coraz częściej napotykamy na informacje związane z organizacją i przebiegiem rejonowych zebrań sprawozdawczo wyborczych aptekarzy. Zwieńczeniem tych zebrań będą zjazdy sprawozdawczo-wyborcze aptekarzy we wszystkich okręgowych izbach aptekarskich, a w następnej kolejności VIII Krajowy Zjazd Aptekarzy.
Przed samorządem aptekarskim stoją liczne wyzwania. Doktor Piotr Brukiewicz, prezes Rady Śląskiej Izby Aptekarskiej napisał do członków ŚIA list, w którym wyzwania te tak przedstawił: – „Tegoroczne trzy e-rewolucje, prace na ustawą o zawodzie farmaceuty, niedokończone prace zespołu ds. wdrożenia opieki farmaceutycznej, ciągłe omijanie przepisów antykoncentracyjnych, dotkliwy brak wielu leków, a także naruszanie zakazu reklamy aptek odbywające się często przy bezczynności organów państwa oraz udowadnianie politykom i instytucjom jak ważnym i niedocenionym elementem w systemie służby zdrowia jest apteka – to tylko nieliczne problemy, jakie stają przed nami w następnej kadencji”.
Redakcja Aptekarza Polskiego będzie informować czytelników o przebiegu i rezultatach samorządowej kampanii sprawozdawczo-wyborczej.
Trzy artykuły, które publikujemy w bieżącym numerze Aptekarza Polskiego poświęcone są zagadnieniom odżywiania. Przedstawiamy ich tytuły, w kolejności jak je zaprezentowaliśmy:
- „Żywność funkcjonalna. Przegląd dodatków prozdrowotnych stosowanych do jej wytwarzania” autorstwa dr hab. n farm. Anny Oniszczuk i mgr farm. Kamili Kasprzak,
- „Rola diety w chemioterapii” autorstwa mgr farm. Aleksandry Mroczkowskiej.
- „Czy probiotyki mogą pomóc w regulowaniu zawartości żelaza we krwi?” autorstwa prof. dr hab. n. med. Ewy Stachowskiej.
Niech za zachętę do przeczytania tych artykułów posłużą słowa wstępu do artykułu poświęconego żywności funkcjonalnej: – „Pierwszym etapem zapobiegania chorobom jest stosowanie dobrze zbilansowanej diety. Wobec coraz powszechniej występujących chorób cywilizacyjnych zasadne staje się poszukiwanie nowych form żywności, mogących poza podstawowym swoim celem wywierać dodatkowy, pozytywny wpływ na organizm. W zakresie żywności funkcjonalnej mieszczą się produkty poprawiające odporności organizmu, przeciwdziałające chorobom cywilizacyjnym (takim jak miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, choroba wieńcowa, nowotwory, otyłość, cukrzyca), wspierające leczenie określonych schorzeń, przyczyniające się do utrzymania dobrostanu fizycznego i psychicznego organizmu”.
Kanikuła w pełni. Korzystajcie Państwo „na maksa” z wakacyjnego wypoczynku. Życzymy czytelnikom wielu przyjemnych chwil związanych z urlopem, urlopowymi wyjazdami i zajęciami. Pamiętajcie także, że Aptekarz Polski jest pod ręką w każdym miejscu i o każdym czasie. Wystarczy wyszukać w smartfonie, laptopie lub komputerze adres: archiwum.aptekarzpolski.pl i można czytać. Zachęcamy do lektury redagowanego przez nas czasopisma.
Redakcja Aptekarza Polskiego