Farmaceuci szpitalni – pacjentom. Warsztaty farmaceutyczne w Pabianicach
W pierwszy weekend czerwca w Pabianicach odbyły się zorganizowane przez aptekę szpitalną warsztaty farmaceutyczne. Głównym celem naszych warsztatów było zapoznanie mieszkańców Pabianic z zakresem działań farmaceuty. Chcieliśmy zachęcić pacjentów do korzystania z porad farmaceutycznych oraz przedstawić rolę farmaceuty w procesie właściwego leczenia.
W tym celu zorganizowaliśmy kącik „opieki farmaceutycznej” dedykowany osobom dorosłym. Informowaliśmy w nim pacjentów m.in. o konieczności zwrócenia uwagi na aspekty właściwego przechowywania i aplikowania leków. Każdy chętny mógł wylosować pytanie z zakresu bezpiecznej farmakoterapii i uzyskać tym samym odpowiedź na pytania, na przykład:
- Jak prawidłowo zakraplać krople do oczu?
- Jakie środku przeciwbólowe można przyjmować bezpiecznie przy nadciśnieniu?
- Dlaczego leków nie można popijać sokami cytrusowymi?
- Jakie znaczenie ma stosowanie soli fizjologicznej?
Ponadto w celu ugruntowania wiedzy z tego zakresu przygotowałam dla naszych pacjentów ulotki na temat interakcji lekowych oraz ziołolecznictwa. Każdy pacjent mógł otrzymać również poradę farmaceutyczną w zakresie potrzeby zdrowotnej.
Celem utworzenia tego kącika było również uświadomienie pacjentów, że farmaceuta udziela wiarygodnych informacji na temat prawidłowego przyjmowania leków i ich dawkowania. W rozmowach z pacjentami przedstawiliśmy, jak istotna z punktu widzenia farmaceuty szpitalnego jest współpraca między pielęgniarkami, a lekarzami oraz jak istotną rolę pełni farmaceuta w szpitalnym zespole terapeutycznym.
W naszym kąciku „opieki farmaceutycznej” uświadamialiśmy naszym uczestnikom ważny aspekt możliwości wystąpienia działań niepożądanych w sytuacji niewłaściwego sposobu dawkowania leków. Podczas rozmów z pacjentami zwróciliśmy uwagę na aspekty interakcji między lekami, suplementami diety oraz z pokarmem.
Drugi kącik farmaceutyczny dedykowany był głównie młodzieży i dzieciom, bo bardzo istotne jest szerzenie edukacji farmaceutycznej wśród tej grupy wiekowej. W skład tego kącika wchodziły zajęcia z receptury aptecznej. Dzieci mogły własnoręcznie pod okiem fachowców sporządzić „magiczną maść” oraz rozsypać proszki. Dowiedziały się również, co to jest sygnatura apteczna, jak prawidłowo aplikować maść czy co to są opłatki skrobiowe. Poznały nazwy i przeznaczenie poszczególnych przedmiotów wykorzystywanych przez farmaceutów podczas wykonywania leków recepturowych. Zostały przeszkolone w zakresie działań aseptycznych. Celem tego kącika było również przedstawienie pacjentom, że farmaceuta jest ekspertem od technologii produkcji leków.
Biorąc pod uwagę aspekt, że dzieci najchętniej i najszybciej uczą się przez zabawę, przygotowaliśmy dla nich grę planszową „5 sekund farmaceuty”, gdzie dzieci rzucały kostką i przechodziły plansze odpowiadając na pytania związane z farmacją i opieką zdrowotną. Przystąpienie do gry poprzedzone jest krótką prelekcją na temat roli farmaceuty w procesie leczenia. W ten sposób chciałam również zachęcić młodzież w Pabianicach do zainteresowania naukami farmaceutycznymi. Kolejnym punktem naszego programu była gra ruchowa „Szalony farmaceuta”. Na specjalnie przygotowanej planszy dzieci pod okiem naszych farmaceutów odpowiadały na pytania związane ze zdrowiem i przeskakiwały poszczególne pola.
W czwartym kąciku przedstawione zostały eksperymenty chemiczne, w tym produkcja mydełek oraz powstawanie piany. Celem tego kącika było uświadomienie młodzieży i osób dorosłych, że farmaceuta to również ekspert w dziedzinie chemii.
Maskotką warsztatów był duży, pluszowy kot z logo apteki Pabianickiego Centrum Medycznego.
dr n. med. Natalia Wysocka-Sendkowska
Kierownik Apteki Szpitalnej
zdjęcia nadesłane przez Autorkę