E-recepta – korzyści, szanse, wyzwania
Po hasłem „E-recepta: ułatwienia dla pacjenta, wyzwanie dla lekarzy i aptekarzy?” odbyła się organizowana przez portal PolitykaZdrowotna.com debata z udziałem ekspertów (–> kliknij tutaj). Brała w niej udział Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, która wypowiadała się na temat korzyści związanych z e-receptą:
– Z punktu widzenia farmaceutów założenia projektu oceniamy pozytywnie. Recepty wystawiane w formie tradycyjnej często zawierają błędy, które uniemożliwiają ich realizację, co powoduje dyskomfort po stronie pacjenta. Wdrożenie e-recepty w dużej mierze wyeliminuje błędnie wystawiane dokumenty oraz uszczelni cały system – powiedziała prezes NRA.
– Realnym zagrożeniem, jakie należy brać pod uwagę jest brak lub ograniczony dostęp do Internetu, jak również przerwy w dostawie prądu, dotkliwe szczególnie w obszarach mniej zurbanizowanych. W sposób naturalny pojawia się zatem pytanie, jak powinien zachować się aptekarz w sytuacji, gdy nie będzie mógł wydać pacjentowi leku ratującego życie z uwagi na zaistnienie takich sytuacji? To pytanie, które nie może pozostać bez odpowiedzi – dodała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska.
– To co niepokoi część naszego środowiska to ryzyko pojawienia się dodatkowych kosztów dla aptek, związanych choćby z dostosowaniem infrastruktury IT do wymagań systemowych. Z pewnością będziemy o tym rozmawiać z przedstawicielami resortu zdrowia oraz wykonawcą – podsumowała prezes NRA. (źródło –> kliknij tutaj)
O pilotażu e-recepty można posłuchać także na antenie Radia Lublin (–> kliknij tutaj). Na temat programu wypowiadał się rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej, Tomasz Leleno: – Podobne rozwiązania funkcjonują w Szwecji, Chorwacji czy Estonii, a w Danii wprowadzenie tej formy recepty sprawiło, że lekarz oszczędza nawet 30 minut dziennie, który można przeznaczyć na wizyty pacjentów.
Nowe rozwiązanie ma przede wszystkim poprawić bezpieczeństwo pacjentów, ale także wpłynąć na ergonomię pracy osób zaangażowanych proces związany z wystawieniem i realizacji recepty. Czytelne recepty, których nie będzie można zniszczyć ani zgubić mają przynieść korzyść i pacjentom, farmaceutom, ale także osobom wystawiającym dokument. Dzięki e-recepcie – jeśli pacjent wyrazi na to zgodę – będzie można monitorować proces leczenia. Lepiej zabezpieczone będą także jego dane osobowe. Pilotaż ma zweryfikować, które rozwiązania są najbardziej przyjazne dla użytkowników.