|

Dosis facit venenum. Popularnonaukowo o toksykologii

Cóż jest trucizną? Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną. To słynne stwierdzenie Paracelsusa znane jest wszystkim, którzy studiowali toksykologię. Farmaceutów pasjonujących się tą dziedziną mogą zainteresować książki popularnonaukowe poświęcone tej tematyce. „Historia trucizny. Od cykuty do polonu” to pozycja wydana nakładem Wydawnictwa Bellona. Wydawcą pozycji „Stulecie trucicieli” jest Wydawnictwo RM.

Człowiek od zawsze próbował zabijać w dyskretny sposób, a trucizna doskonale się do tego nadawała. Już w antycznym świecie budziła ogromną fascynację, która z czasem stała się tylko większa. Każda trucizna odnotowała swoje ofiary, a każda ofiara ma swoją tragiczną historię, która legła u źródeł otrucia.
Strach przed otruciem był jedną z typowych obaw epoki wiktoriańskiej. XIX-wieczna opinia publiczna była zgorszona i przerażona, ale też zafascynowana zagadkowymi i niebezpiecznymi dla otoczenia trucicielami, którzy, jak wierzono czaili się w społeczeństwie. Jednak, jak można się dowiedzieć z tej pasjonującej książki, zwalczenie tego najbardziej haniebnego i tajemniczego rodzaju zbrodni wywarło również wpływ na metody wykrywania przestępstw, naukę i prawo.

Podobne wpisy