|

Biblioteczny maj dla miłośników farmakognozji

Roślinni zabójcy działają czasem w bardzo wyrafinowany sposób, pozostawiają za sobą ślady wykrywalne tylko przez niezwykle czułą aparaturę. Owoce nasączone trucizną, ziarna zatrzymujące pracę serca, paraliżujące gałązki albo bluszcze duszące niczym węże boa. Nic dziwnego, że rośliny tak często stawały się bohaterami kryminalnych opowieści – od przypadkowych zatruć, przez morderstwa w afekcie, po wojny narkotykowe. Lista ich ofiar jest naprawdę pokaźna. Mają nieprawdopodobne możliwości, wydają się bardziej niebezpieczne niż niejeden zwierzęcy drapieżnik. I mogą zmieniać bieg historii.

W lesie dzieją się zdumiewające rzeczy. Są tam drzewa, które porozumiewają się ze sobą, drzewa, które z oddaniem troszczą się o swe potomstwo oraz pielęgnują starych i chorych sąsiadów, drzewa, które doświadczają wrażeń, mają uczucia i pamięć. Niewiarygodne? Ale prawdziwe! Leśniczy Peter Wohlleben snuje fascynujące historie o zdumiewających zdolnościach drzew. Przytacza wyniki najnowszych badań naukowych i dzieli się swoimi obserwacjami z codziennej pracy w lesie. Otwiera przed nami sekretny świat, jakiego nie znamy.

Billy Showel przedstawiła obrazy kilkudziesięciu urzekających kształtem i kolorem kwiatów. Znalazły się wśród nich: herbaciane róże, zawilce, tulipany, narcyzy, a także mniej znane, ale równie piękne kamelie, kosaćce, jaśminy, skrzydłokwiaty. Autorka wyjaśniła krok po kroku, jak przygotować mieszanki farb, zadbać o kompozycję, nakładać kolejne warstwy farby i zaznaczyć światłocienie. Z książki dowiesz się, jak nadać roślinie odpowiednią fakturę, w jaki sposób namalować delikatne nerwy liścia i cienkie pręciki kwiatu.

Podobne wpisy