|

Ad gloriam Pharmaciae 2019. Relacja z ogólnopolskich obchodów Dnia Aptekarza

26 września 2019 roku spotkali się w Warszawie aptekarze i farmaceuci reprezentujący wszystkie okręgowe izby aptekarskie, żeby wziąć udział w ogólnopolskich obchodach Dnia Aptekarza, będącego zawodowym świętem aptekarzy. Organizatorem tych obchodów była już po raz piętnasty Naczelna Izba Aptekarska.

Pierwszym wydarzeniem rozpoczynającym bogaty program obchodów, których data zbiegła się z liturgicznym wspomnieniem świętych Kosmy i Damiana, patronów aptekarzy była – podobnie jak w latach poprzednich – msza święta w bazylice Świętego Krzyża.

Mszę w intencji farmaceutów odprawiło dwóch kapłanów – ksiądz Arkadiusz Zawistowski, krajowy duszpasterz służby zdrowia i ksiądz Robert Berdychowski, proboszcz bazyliki.

fot. Zbigniew Solarz

Następna część obchodów odbywała się w teatrze Syrena przy ulicy Litewskiej 3.

Przebieg tej części był zróżnicowany pod względem charakteru wydarzeń. Prowadzącymi byli: Monika Barwicka i Tomasz Leleno, rzecznik prasowy Naczelnej Izby Aptekarskiej.

fot. Jan Malinowski

Honory gospodarza spotkania pełniła Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej. Po powitaniu przybyłych gości Pani Prezes wygłosiła okolicznościowe przemówienie.

fot. Jak Malinowski

Szanowny Panie Marszałku,

Szanowny Panie Ministrze,

Panie i Panowie Posłowie i Senatorowie,

Szanowni Państwo,

Koleżanki i Koledzy,

miniony rok był i nadal jest dla nas czasem wielu zmian. Dlaczego? Bo taka właśnie jest farmacja – ciekawa, inspirująca, ale i wymagająca, stale podnosząca poprzeczkę, pełna nowych wyzwań. Te wyzwania kształtują zarówno nas, jak i nasze charaktery. Sprawiają, że z każdym nowym dniem stajemy się coraz silniejsi…

Jakie zatem wyzwania przygotowała dla nas farmacja w tym roku? Chyba przez wszystkich z nas zostanie on zapamiętany przede wszystkim, jako okres wielkich przemian związanych z cyfryzacją sektora ochrony zdrowia.

W przypadku aptek mówimy o trzech potężnych projektach związanych z wdrożeniem e-Recepty, serializacji oraz systemu ZSMOPL. Przypomnę, że ich przeprowadzenie nie byłoby możliwie, gdyby nie wsparcie farmaceutów, za co z tego miejsca serdecznie Wam dziękuję.

Jak wszyscy wiemy, ostatnie miesiące były dla nas okresem intensywnej pracy w Parlamencie. Opiniowanie wielu aktów prawnych, rosnące jak grzyby po deszczu kolejne regulacje prawne związane z sektorem aptecznym. I tu zadanie specjalne dla naszej organizacji – jak w tak zawrotnym tempie oddzielić grzyby jadalne od tych, które mogą okazać się trujące. Trujące dla całego sektora aptecznego. 

Przyznam, że dla jednej osoby byłoby to zadanie z cyklu „mission impossible”. Dla jednej być może tak, ale już dla całego naszego zespołu działającego precyzyjnie, jak mechanizm szwajcarskiego zegarka – było to zadanie trudne, wymagające, lecz możliwe do realizacji. Nasz zespół musiał działać z chirurgiczną precyzją – aktywnie wpierał decydentów, ale również osłaniał farmaceutów przed regulacjami stanowiącymi dla nich zagrożenie.

Aktywnie działaliśmy nie tylko tu, w Polsce, ale również za granicą. To właśnie nie kto inny jak nasz reprezentant został Prezydentem PGEU –– unijnej organizacji zrzeszającej farmaceutów z całej Europy.

Choć razem osiągnęliśmy naprawdę wiele, pozostaje pewien niedosyt. Wielu farmaceutów z pewnością zadaje sobie pytanie – co z ustawą? Ustawą o zawodzie farmaceuty. Odpowiem wprost – będziemy o nią walczyć do samego końca. Osobiście wierzę w to, że jej projekt przejdzie kolejne etapy legislacyjne. Wsparcie tego procesu jest zresztą naszym celem na najbliższe tygodnie.  

Jak mawiał sam Napoleon Hill: „Wygrywa tylko ten, kto ma jasno określony cel i nieodparte pragnienie, aby go osiągnąć”.

Dlatego nie zamierzamy rezygnować z osiągnięcia tego celu tylko dlatego, że jego osiągnięcie wymaga czasu. I nie narzekajmy, że czasami mamy pod górę, skoro zmierzamy na sam szczyt. Jego zdobycie otworzy przed nami szerokie spektrum możliwości.

Wyniki przeprowadzonej przez nas kampanii „Po pierwsze farmaceuta”, którą będziemy dziś prezentować jednoznacznie wskazują, że Polacy ufają farmaceutom. Zaufanie to duży kapitał, dlatego gorąco wierzę, że razem pokażemy, na co nas stać i że naprawdę warto nam zaufać.

Dziękuję za uwagę”.  


Ogólnopolskie uroczystości z okazji Dnia Aptekarza charakteryzują się tym, że spotkanie ma w części charakter konferencyjny. W tym roku konferencja była poświęcona dwóm zagadnieniom. Pierwszym z nich było podsumowanie trwającej 7 miesięcy kampanii edukacyjnej promującej zawód farmaceuty „Po Pierwsze Farmaceuta”, którą patronatem objął Minister Zdrowia. Podsumowanie wzbogacone wyświetlanymi na ekranie slajdami przedstawili wspólnie: Elżbieta Piotrowska-Rutkowska i Tomasz Furman, prezes Fundacji Aflofarm, będącej współorganizatorem kampanii. 

fot. Jan Malinowski

Punktem wyjścia kampanii były badania wizerunkowe, których wyniki zostały zawarte w raporcie „Farmaceuta w Polsce. Ogólnopolskie badania wizerunkowe 2019”, który stał się podstawą do zorganizowania kampanii. Badania te pokazały, że ponad 90% Polaków ufa farmaceutom.

Prelegenci podkreślali, że dzięki zróżnicowanym formom przekazu, w tym spotom i filmom reklamowym prezentowanym w telewizji i w kanałach internetowych oraz ulotkom edukacyjnym dystrybuowanym w aptekach, kampania odbiła się silnym rezonansem w odbiorze społecznym. 

Następnym punktem części konferencyjnej była debata o przyszłości zawodu farmaceuty w Polsce Farmaceuta w systemie ochrony zdrowia – zbędny koszt, czy opłacalna inwestycja?”. W debacie, której moderatorami byli Monika Barwicka i Tomasz Leleno wzięli udział dyskutanci: pani prezes Elżbieta Piotrowska-Rutkowska, Michał Byliniak – prezydent Grupy Farmaceutycznej Unii Europejskiej oraz wiceprezes Naczelnej Rady Aptekarskiej, Janusz Cieszyński – podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia, Urszula Jaworska – członek Zarządu Polskiej Unii Organizacji Pacjentów „Obywatele dla Zdrowia” oraz prof. dr hab. Jacek Sapa – dziekan Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego.

fot. Jan Malinowski

Dyskusja oscylowała wokół czterech głównych tematów:

  • Sprzedawca czy doradca – którą drogę wybrać, aby trafnie odpowiedzieć na potrzeby pacjenta.
  • Jakiej wiedzy potrzebuje współczesny farmaceuta? Obecny system kształcenia vs. wyzwania rynkowe.
  • Skąd się biorą leki w szpitalu? Rola i zadania farmaceuty szpitalnego.
  • Opieka farmaceutyczna w Polsce – fakt czy mit?

Z prowadzonej z pełną otwartością i pouczającej dyskusji można było wysnuć wniosek, że potencjał wiedzy i kompetencji, który prezentują farmaceuci może być wykorzystany znacznie lepiej w interesie zdrowia publicznego, a przede wszystkim dla dobra pacjentów.

W trakcie dyskusji, której jeden z wątków dotyczył ustawy o zawodzie farmaceuty, minister Janusz Cieszyński zadeklarował, że projekt tej ustawy będzie przyjęty przez Radę Ministrów.

fot. Jan Malinowski

Po zakończeniu debaty nastąpiła przerwa, która była znakomitą okazją do spotkań koleżeńskich.

fot. Jan Malinowski

Obchody Ogólnopolskiego Dnia Aptekarza są doniosłym wydarzeniem w życiu samorządu aptekarskiego, albowiem tego właśnie dnia odbywa się uroczyste wręczenie państwowych oraz samorządowych odznaczeń i wyróżnień, które są wyrazem uznania i nagrodą dla aptekarzy i farmaceutów oraz osób związanych farmacją i aptekarstwem. Ten etap spotkania miał podniosły charakter. Podniosłość chwili uwydatniło wprowadzenie sztandaru Naczelnej Izby Aptekarskiej i odśpiewanie hymnu państwowego.

Następnie na scenę były zapraszane osoby, którym przekazywano nadane odznaczenia państwowe za zasługi w działalności na rzecz samorządu zawodowego oraz farmaceutów i odznaczania resortowe za zasługi dla ochrony zdrowia oraz medale, tytuły i godności nadane przez Naczelną Radę Aptekarską, jako wyraz najwyższego uznania samorządu aptekarskiego za zasługi dla chwały, pożytku i rozwoju aptekarstwa. Odznaczenia państwowe i resortowe wręczał Maciej Miłkowski, podsekretarz stanu w Ministerstwie Zdrowia w towarzystwie Elżbiety Piotrowskiej-Rutkowskiej, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej.  

Medale i tytuły samorządowe wręczała Elżbieta Piotrowska-Rutkowska wraz z Małgorzatą Pietrzak, wiceprezesem Naczelnej Rady Aptekarskiej.

W 2019 roku laureatami wyróżnień zostali: Ad Gloriam Pharmaciae 2019 – listy osób odznaczonych.

Końcowym akcentem obchodów była część artystyczna, którą wypełnił recital Damiana Aleksandra.

Zbigniew Solarz

Fotografie – Jan Malinowski.

[ngg src=”galleries” ids=”25″ display=”basic_thumbnail” thumbnail_crop=”0″]

Podobne wpisy