|

12 maja przypada Europejski Dzień Walki z Czerniakiem

Czerniak to bardzo niebezpieczny nowotwór – cechuje go agresywny wzrost i duża ekspansywność. Pojawia się na powierzchni skóry, ale także przerasta w głąb – jeśli dotrze do naczyń krwionośnych może dojść do przerzutów do innych organów.  Czerniak to nowotwór złośliwy, który jest najbardziej niebezpiecznym nowotworem skóry.

Największe szanse na wyzdrowienie są wtedy, kiedy zmiana jest ograniczona – dlatego tak ważna jest edukacja pacjentów.  Jak informuje serwis http://rakoobrona.pl: Liczba zachorowań na czerniaka złośliwego stale rośnie. W Polsce podwaja się ona co 10 lat. Wykrycie go we wczesnym stadium daje nawet 90% szans na wyleczenie, jednak czerniak zaawansowany tworzy zwykle przerzuty odległe i staje się chorobą nieuleczalną. Jest to jeden z nielicznych nowotworów złośliwych, którego pojawienie się możemy dostrzec „gołym okiem” – szybko i prawidłowo rozpoznany może nie stwarzać zagrożenia dla zdrowia i życia.

Wiele przydatnych informacji na temat czerniaka można znaleźć w Akademii Czerniaka: Czerniaki mają wiele cech charakterystycznych, które pomagają w ich rozpoznaniu. Cechy te określane są za pomocą kryteriów ABCDE.

A – asymetria np. znamię „wylewające” się na jedną stronę
B – brzegi poszarpane, nierównomierne, posiadające zgrubienia
C – czerwony, czarny, niejednolity kolor
D – duży rozmiar, wielkość zmiany powyżej 6mm
E – ewolucja, czyli postępujące zmiany zachodzące w znamieniu

Wszystkie znamiona, narośla, pieprzyki, które kwalifikują się do jednego z punktów ABCDE lub budzą Twój niepokój powinny zostać zbadane przez lekarza dermatologa lub chirurga-onkologa i w razie jakichkolwiek wątpliwości wycięte. Badanie przeprowadzane u specjalisty jest szybkie, bezbolesne i nieinwazyjne. Lekarz ogląda skórę za pomocą dermoskopu, który wychwytuje wszelkie atypowe zmiany. Pamiętaj o samobadaniu skóry!

W akcję informacyjną związaną z profilaktyką czerniaka angażują się również stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Między innymi Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna w Warszawie przygotowała krótki poradnik, jak można uchronić się przed czerniakiem:

  • unikaj ekspozycji na słońce, szczególnie w godzinach 11.00-16.00, nie powinno się jednak całkowicie od słońca izolować. Promienie słoneczne są niezbędne do syntezy witaminy D. Najbardziej szkodliwa jest krótkotrwała ekspozycja na intensywne promienie słoneczne, a szczególnie niebezpieczne są poparzenia skóry;
  • jeżeli chcesz się opalać, pamiętaj o stosowaniu preparatów ochronnych na skórę, noszeniu kapeluszy, okularów przeciwsłonecznych z filtrem UV i odpowiedniej odzieży;
  • unikaj korzystania z solarium;
  • raz w roku odwiedź dermatologa celem obejrzenia skóry;
  • samokontrola – raz na miesiąc powinno się obejrzeć swoją skórę pod kątem podejrzanych znamion – czy na naszym ciele nie pojawiły się nowe znamiona i czy stare zmieniły swój kształt lub kolor.

W przypadku zaobserwowania niepokojących zmian należy zgłosić się do dermatologa bądź chirurga-onkologa.

opr. red. OS

Podobne wpisy