12.2014 – Felieton Prezesa NRA – „Aptekarze pomogą swoim pacjentom rzucić palenie.”

Naczelna Izba Aptekarska wraz z Fundacją „Promocja Zdrowia”, którą kieruje prof. Witold Zatoński, rozpoczyna kampanię społeczną „Rzuć palenie w swojej aptece. Masz dla kogo żyć!”. Udział aptek i farmaceutów w tej akcji pokazuje, jak można lepiej wykorzystać specjalistyczną wiedzę i doświadczenie aptekarzy w systemie ochrony zdrowia. Sprawowanie nowocześnie rozumianej opieki farmaceutycznej to przyszłość polskiego aptekarstwa. Od wielu lat samorząd aptekarski pracuje nad modelem tej opieki i opracowuje szczegółowe standardy postępowania w odniesieniu do konkretnych chorób lub innych problemów zdrowotnych. Opieka farmaceutyczna to nie są programy lojalnościowe i inne działania marketingowe, których celem jest wyłącznie realizacja określonych założeń biznesowych. Zgodnie z ustawą o izbach aptekarskich opieka farmaceutyczna przypisana jest do zawodu farmaceuty. Może ją sprawować jedynie farmaceuta, który czuwa nad prawidłowym przebiegiem farmakoterapii. Pod tym pojęciem kryją się faktyczne potrzeby ponad dwóch milionów pacjentów odwiedzających codziennie polskie apteki. Wśród nich są osoby, które chciałyby zerwać z paleniem tytoniu. Tym właśnie pacjentom może pomóc farmaceuta.
Kampania społeczna z udziałem farmaceutów zatrudnionych w aptekach prowadzona będzie przez najbliższy rok. Ma ona uświadomić milionom palaczy, że farmaceuta może skutecznie pomóc im zerwać z nałogiem palenia tytoniu. Polskie apteki codziennie odwiedza ponad 2 000 000 osób. Apteki, będące najbardziej dostępnymi placówkami ochrony zdrowia publicznego, są często pierwszym miejscem, do którego pacjenci udają się po poradę. Nawet krótka rozmowa z farmaceutą może skłonić palacza do podjęcia decyzji o rzuceniu palenia. Aptekarze w praktyce zawodowej często mają do czynienia z osobami palącymi tytoń, które skarżą się na kaszel przewlekły. Tymczasem komercyjna reklama środków przeciwkaszlowych dedykowanych dla palaczy może opóźniać rozpoznanie raka płuc. Przewlekły kaszel jest jednym z pierwszych, a czasami jedynym objawem tego nowotworu. Farmaceuta może doradzić pacjentowi, by w takiej sytuacji pilnie skontaktował się z lekarzem. Kolejnym niedocenionym społecznie problemem wynikającym z nałogu palenia jest przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP), która jest czwartą przyczyną zgonów w Polsce. Co roku około 60 tysięcy Polaków umiera z powodu chorób wynikających bezpośrednio z palenia tytoniu. Prawie co drugi zgon mężczyzny w wieku 35-69 lat spowodowany jest paleniem tytoniu. Niemal 2000 niepalących Polaków umiera rocznie z powodu biernej ekspozycji na dym tytoniowy. Te liczby wskazują, jak ogromnym problemem zdrowotnym są choroby wywoływane wieloletnim paleniem tytoniu.
Farmaceuci (w Polsce jest ich około 30 tysięcy) są tą grupą zawodową, która dzięki specjalistycznej wiedzy może skutecznie wspierać działania w zakresie opieki, profilaktyki i edukacji zdrowotnej. Farmaceutom ufa prawie 80 procent Polaków. Cieszą się oni największym zaufaniem wśród zawodów medycznych. W ramach kampanii społecznej „Rzuć palenie w swojej aptece” farmaceuci wykonujący zawód zaufania publicznego, sprawujący opiekę farmaceutyczną, pomogą swoim pacjentom zerwać z nałogiem, proponując im różne postaci leków, które mogą być stosowane w okresie odwykowym po rzuceniu palenia.
Wierzę, że kampania społeczna z udziałem aptekarzy uświadomi naszym politykom korzyści płynące z rozwoju systemu opieki farmaceutycznej. Od wielu lat polskie środowisko aptekarskie czeka na regulacje dotyczące opieki farmaceutycznej. Nasz rząd nie wykazuje jednak zainteresowania rozwiązaniami systemowymi. Politycy odpowiedzialni za bezpieczeństwo zdrowotne Polaków wolą działać raczej jak pogotowie ratunkowe, doraźnie. Tymczasem bez określonych rozwiązań prawnych, nakładów finansowych i poprawy sytuacji ekonomicznej aptek nie będzie możliwe wdrożenie systemu opieki farmaceutycznej w takiej postaci, która pozwoli w pełni wykorzystać potencjał polskich aptek i specjalistyczną wiedzę farmaceutów.
dr GRZEGORZ KUCHAREWICZ
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

Podobne wpisy