06.2013 – „Komunikat z Konferencji Dziekanów.”

W spotkaniu, które odbyło się w dniu 25 kwietnia 2013 r. we Wrocławiu, udział wzięli Dziekani dziesięciu Wydziałów Farmaceutycznych z przewodniczącym prof. Wiesławem Sawickim, przedstawiciele Naczelnej Rady Aptekarskiej wraz z prezesem dr. Grzegorzem Kucharewiczem, prezes Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego prof. Janusz Pluta, dyrektor Departamentu Nadzoru Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego Barbara Walenciuk, reprezentująca Głównego Inspektora Farmaceutycznego, Konsultant Krajowy w dziedzinie farmacji aptecznej dr n. farm. Elwira Telejko, Konsultant Krajowy w dziedzinie farmacji szpitalnej prof. Edmund Grześkowiak – przewodniczący Sekcji Akademickiej Polskiego Towarzystwa Farmaceutycznego.
Przedstawiciele środowiska akademickiego i samorządu aptekarskiego wskazują na potrzebę zaprzestania kształcenia techników farmaceutycznych. Takie rozwiązanie byłoby zgodne z propagowanymi w Unii Europejskiej regułami kształcenia osób wykonujących zawody medyczne, czyli likwidacją kierunków zawodowych na poziomie szkół policealnych. Po zakończeniu kształcenia uprawnienia osób będących technikami farmaceutycznymi powinny zostać zachowane.
Zgodnie z sugestią Departamentu Polityki Lekowej i Farmacji Ministerstwa Zdrowia, zawartą w piśmie z dnia 5 marca 2013 r., dotyczącą prawnego wymogu noszenia identyfikatorów przez personel aptek ogólnodostępnych. Dziekani dziesięciu Wydziałów Farmaceutycznych w Polsce zasięgnęli opinii Głównego Inspektora Farmaceutycznego i Naczelnej Rady Aptekarskiej w tej sprawie. Na Konferencji Dziekanów we Wrocławiu przedstawiciele środowisk akademickich i aptekarskich wyrazili wspólne stanowisko, że obowiązek identyfikacji stanowiska i funkcji osoby pracującej w aptece jest bardzo potrzebny. Pacjent powinien mieć bowiem zagwarantowane prawo uzyskania informacji o statusie zawodowym osoby, która świadczy usługi farmaceutyczne. W opinii uczestników Konferencji Dziekanów Minister Zdrowia powinien podjąć niezwłocznie działania, które uregulują kwestię prawnego wymogu noszenia identyfikatora przez personel apteki (kierownika, magistra farmacji, technika farmaceutycznego). Wydaje się. iż zaproponowana przez Ministerstwo Zdrowia w piśmie z 5 marca 2013 r. forma wprowadzenia obowiązku noszenia identyfikatorów, czyli przez wydanie rozporządzenia Ministra Zdrowia, byłaby wystarczająca. Dajemy pod rozwagę stworzenie delegacji ustawowej dla szczegółowych przepisów aktu wykonawczego:
pkt 9 w brzmieniu:
„9) zasady noszenia identyfikatorów przez osoby uprawnione do świadczenia usług farmaceutycznych w aptece”.
W opinii Konferencji Dziekanów Wydziałów Farmaceutycznych oraz przedstawicieli Naczelnej Rady Aptekarskiej należy podjąć zdecydowane działania legislacyjne w celu wykluczenia sklepów ogólnodostępnych z katalogu placówek obrotu pozaaptecznego przewidzianego w ustawie – Prawo farmaceutyczne. Pozwoli to osiągnąć właściwy poziom nadzoru nad obrotem i produktami leczniczymi i ich jakością.
Ponadto przedstawiciele środowiska akademickiego i samorządu zawodowego farmaceutów wskazują na potrzebę powrotu do przepisów ustawy – Prawo farmaceutyczne obligujących kierownika apteki do posiadania specjalizacji aptecznej w aptece ogólnodostępnej i specjalizacji szpitalnej w aptece szpitalnej lub zakładowej. Niezbędne są zatem zmiany przepisów: art. 88 ust. 2 oraz art. 93 ust. 2.
Dziekani Wydziałów Farmaceutycznych i przedstawiciele samorządu aptekarskiego w pełni aprobują przepisy ustawy – Prawo farmaceutyczne zakazujące reklamy aptek i ich działalności. Jakakolwiek liberalizacja aktualnie obowiązujących przepisów godziłaby w wizerunek farmaceuty jako osoby wykonującej zawód zaufania publicznego i apteki jako placówki ochrony zdrowia.
Uczestnicy spotkania podkreślają konieczność natychmiastowego rozpoczęcia prac nad zmianą ustawa Prawo farmaceutyczne. Niezbędne jest wprowadzenie do niej regulacji gwarantujących, że właścicielem apteki może być wyłącznie aptekarz bądź spółka aptekarska.
Przyjęcie zasady „apteka dla aptekarza lub spółki aptekarskiej” zapewni faktyczną niezależność wykonywania zawodu farmaceuty i bezpieczną dystrybucję leków, opartą na rzeczywistych potrzebach pacjentów i bardzo szerokiej wiedzy aptekarzy. Zmieniona ustawa – Prawo farmaceutyczne powinna również zawierać przepisy dotyczące ustań kryteriów demograficznych i geograficznych przy wydawaniu zezwoleń na prowadzenie apteki.
W opinii zebranych konieczne test także szybkie rozpoczęcie prac nad ustawą o zawodzie farmaceuty. Przedstawiciele środowiska akademickiego i samorządu aptekarskiego wyrażają zaniepokojenie pogarszającą się sytuacją ekonomiczna, aptek. W związku z zapowiadaną nowelizacją ustawy o refundacji leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego oraz wyrobów medycznych uznają. Ze bezwzględnie konieczna jest zmiana niektórych przepisów, w tym dotyczących sposobu naliczania marży detalicznej (powinna być naliczana od ceny hurtowej brutto leku) oraz ich wysokości (tabela marż detalicznych).
Przewodniczący Sekcji
Akademickiej PTFarm
dr G. Kucharewicz
Prezes Naczelnej Rady
Aptekarskiejprof. W. Sawicki
Przewodniczący Konferencji
Dziekanów Wydziałów
Farmaceutycznych Polski
