czerwiec 2011, nr 58/36 online
POLSKA PREZYDENCJA
1 lipca 2011 roku rozpoczęło się przewodnictwo Polski w Radzie Unii Europejskiej. W potocznym języku to przewodnictwo nazywa się o „Prezydencją”, która trwać będzie do końca 2011 roku.
W okresie przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, w obszarze zdrowia publicznego będą realizowane dwa główne priorytety: zmniejszanie różnic w zdrowiu społeczeństw Europy oraz zapobieganie chorobom mózgu, chorobom neurodegeneracyjnym, w tym chorobie Alzheimera.
Celem pierwszego priorytetu jest zwrócenie uwagi Państw Członkowskich Unii Europejskiej na utrzymujące się różnice w zdrowiu społeczeństw Europy i konieczność ich zmniejszania.
W ramach drugiego priorytetu polska „Prezydencja” podkreśli potrzebę stałego zainteresowania kwestiami związanymi ze starzeniem się społeczeństwa europejskiego, nadania większego znaczenia zapobieganiu i kontroli zwalczaniu chorób typowych dla wieku podeszłego i związanej z tym stabilności finansowej systemów ochrony zdrowia.
Polska przejęła „Prezydencję” od Węgier, którym te obowiązki przekazała Belgia sprawująca przewodnictwo w Radzie UE po przejęciu go od Hiszpanii. Priorytety poszczególnych „Prezydencji” są komplementarne i wiodą do realizacji celów przedstawionych w strategii „Europa 2020”, m.in. poprzez działania zmierzające do zmniejszenia nierówności w zdrowiu.
Oprac. ZS na podstawie materiałów Ministerstwa Zdrowia
PANI PREZYDENT
Isabelle Adenot – Prezydent PGEU in spe, została wybrana na tę funkcję jednogłośnie podczas dorocznego Zgromadzenia Generalnego PGEU, które w czerwcu 2011 roku odbywało się w Berlinie. Funkcję Prezydenta PGEU będzie sprawować w 2012 roku.
Isabelle Adenot (53 lata) jest absolwentką farmacji. Studia odbywała na Uniwersytecie Paryż V, gdzie zdobyła dyplom farmaceuty. W 2005 roku uzyskała tytuł doktora nauk farmaceutycznych na Uniwersytecie w Dijon. Bezpośrednio po studiach podjęła pracę w zawodzie jako asystent aptekarza w regionie paryskim. W 1984 roku przeprowadziła się do miejscowości Corbigny w departmencie Nièvre, gdzie objęła aptekę jako aptekarz tytularny.
W 1987 roku Isabelle Adenot została wybrana na członka Rady Regionalnej Związku Aptekarzy Burgundii, którego pracami kierowała w latach 1999 – 2007. Od 2009 roku pani Isabelle Adenot jest Przewodniczącą Krajowej Rady Związku Aptekarzy.
Pani Prezydent jest Kawalerem Orderu Legii Honorowej.
Oprac. ZS na podstawie www.mypharma-editions.com