O KONIECZNYCH ZMIANACH
W USTAWIE REFUNDACYJNEJ
Z PERSPEKTYWY APTEKARZY
I ŁAMANIU ZAKAZU REKLAMY APTEK
NA KONFERENCJI W CENTRUM PRASOWYM PAP
23 kwietnia 2013 r. w Centrum Prasowym PAP w Warszawie odbyła się konferencja „LEGISLACJA 2013. Aktualne problemy prawne w ochronie zdrowia” z udziałem dr Grzegorza Kucharewicza, prezesa Naczelnej Rady Aptekarskiej.
Z komunikatu wydanego po konferencji przez Biuro Prasowe Naczelnej Izby Aptekarskiej wybraliśmy wątek dotyczący wypowiedzi prezesa NRA na temat marż detalicznych na leki refundowane ze środków publicznych oraz sposobu naliczania urzędowej marży detalicznej.
„Dr Grzegorz Kucharewicz podkreślił, że ustawa refundacyjna wprowadziła nową, niespotykaną w innych państwach Unii Europejskiej konstrukcję marży detalicznej. Zgodnie z art. 7 urzędowa marża detaliczną naliczana jest obecnie od sztucznie wykreowanej wartości, czyli od ceny hurtowej leku stanowiącego podstawę limitu w danej grupie limitowej. Ustawa o refundacji leków nierówno traktuje przedsiębiorców prowadzących apteki, zarówno wobec wszystkich innych podmiotów stosujących marże handlowe, jak i wobec pozostałych podmiotów działających na rynku farmaceutycznym. W ocenie samorządu aptekarskiego ustalanie urzędowej marży detalicznej musi być zgodne z obowiązującymi w tym zakresie zasadami, odnoszącymi się do wszystkich podmiotów, a więc przede wszystkim z ustawą o cenach. Zachowana powinna być także ekonomiczna istota i rola marży handlowej. Ustawa o cenach stanowi przecież, że marża handlowa, w tym marża detaliczna, to różnica między ceną płaconą przez kupującego a ceną uprzednio zapłaconą przez przedsiębiorcę, wynikającą z kosztów i zysku przedsiębiorcy.
W związku ze zdecydowanie pogarszającą się sytuacją ekonomiczną aptek prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej wskazał na konieczność zmiany tabeli marż detalicznych na leki refundowane ze środków publicznych. Z dostępnych analiz dotyczących tylko leków refundowanych wynika, że w 2012 r. miesięczna strata marży w przeliczeniu na aptekę wyniosła – w porównaniu z 2011 r. – kilka tysięcy złotych. W wartościach procentowych marża detaliczna generowana na lekach refundowanych zmniejszyła się z 20, 9 % w 2011 r. do 13, 5 % w 2012 r. W wielu aptekach marża ta nie pokrywa nawet kosztów związanych z wydawaniem tych leków. Oprócz znaczącej redukcji poziomu marży wpływ na kondycję ekonomiczną aptek mają też koszty przeceny zapasów magazynowych, wynikające ze zmiany cen na listach refundacyjnych. Ogólne koszty przeceny magazynu w aptekach w 2012 r. wyniosły prawie 90 milionów złotych. Konsekwencją tej sytuacji jest ograniczanie przez apteki zapasów magazynowych i zwalnianie farmaceutów. Coraz większej liczbie aptek grozi bankructwo”.