04.2011 – „Warto wiedzieć.”

W aptekach tylko polszczyzna
Naczelna Izba Aptekarska sprawdzi znajomość języka polskiego
w zakresie koniecznym do wykonywania
zawodu farmaceuty w Polsce przez cudzoziemca.
23 kwietnia 2011 roku weszło w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 23 marca 2011 roku  w sprawie zakresu znajomości języka polskiego koniecznego do wykonywania zawodu farmaceuty przez cudzoziemców na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz egzaminu ze znajomości języka polskiego (Dz. U. nr 75 poz.406) stanowi, że egzamin sprawdzający znajomość języka w mowie i w piśmie będzie przeprowadzony przez powołaną przez Naczelną Izbą Aptekarską 4 osobową komisję składającą się z 3 farmaceutów i polonisty.
Znajomość polszczyzny będzie sprawdzana w trakcie dwuetapowego egzaminu pisemnego (dyktando + sprawdzian testowy w zakresie rozumienia tekstu) oraz egzaminu ustnego (umiejętność czytania i rozumienia tekstu)  i praktycznego (umiejętność symulowanego udzielania porad pacjentom, a w szczególności poprawnego formułowania pytań i wypowiedzi na podstawie wybranych problemów farmaceutycznych).
Egzamin jest płatny. Opłata wynosi 30% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia.

NATURALNE WODY MINERALNE
   I. 7 maja 2011 roku wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Zdrowia z 31 marca 2011 roku w sprawie naturalnych wód mineralnych, wód źródlanych i wód stołowych (Dz. U. nr 85,poz. 466), które określa szczegółowe wymagania, jakie powinny spełniać naturalne wody mineralne.
Naturalne wody mineralne kwalifikuje się po przeprowadzeniu oceny między innymi pod względem farmakologicznym, fizjologicznym i klinicznym, jeżeli jest to uzasadnione ze względu na konieczność potwierdzenia szczególnych właściwości.
Badania kliniczne i farmakologiczne obejmują badania wykonane uznanymi metodami naukowymi dostosowanymi do szczególnych właściwości danej naturalnej wody mineralnej oraz jej wpływu na funkcje organizmu ludzkiego, takie jak: diureza, funkcje żołądkowe lub jelitowe,  wyrównanie niedoboru substancji mineralnych.
Oznakowanie naturalnych wód mineralnych nie może zawierać informacji przypisujących naturalnej wodzie mineralnej właściwości zapobiegania chorobom lub ich leczenia albo odwoływać się do takich właściwości.

Oznakowanie naturalnych wód mineralnych informacjami: „pobudza trawienie”, „stymuluje funkcje wątrobowo-żółciowe” lub oznaczeniami podobnymi, może być użyte pod warunkiem, że wody te spełniają odpowiednie wymagania potwierdzone wynikami udokumentowanych badań klinicznych i farmakologicznych.

   II. W załączniku do obwieszczenia Głównego Inspektora Sanitarnego z dnia 28 marca 2011 r. w sprawie ogłoszenia wykazu wód uznanych jako naturalne wody mineralne (Dz. Urz. MZ nr 3, poz.37)  wymienia się 97 nazw handlowych wód czerpanych z różnych ujęć (krajowych i zagranicznych).

Podobne wpisy