02.2015 – Felieton Prezesa NRA – „Samorząd specjalnej troski.”

 25 lat temu w Sejmie rozpoczęły się prace legislacyjne nad projektem ustawy o izbach aptekarskich. U progu wielkiej transformacji ustrojowej zaczęto tworzyć fundament prawny odradzającego się samorządu zawodu aptekarskiego. Wydarzeniem przełomowym dla naszego środowiska było uchwalenie przez Sejm Rzeczypospolitej Polskiej ustawy z dnia 19 kwietnia 1991 r. o izbach aptekarskich, określającej zadania i zasady działania samorządu zawodu aptekarskiego. Przyjęcie tej ustawy, która stanowi, że samorząd aptekarski jest niezależny i podlega tylko ustawom, było kolejnym krokiem w rozwoju społeczeństwa obywatelskiego. W odrodzonej Rzeczypospolitej zagwarantowano miejsce dla silnego samorządu zawodu zaufania publicznego. Nie ulega wątpliwości, że samorząd zawodowy z woli ustrojodawcy jest jedną z podstawowych instytucji demokratycznego państwa prawnego, o czym świadczy umieszczenie przepisu o samorządzie zawodowym w rozdziale I Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej (art. 17).
Samorząd aptekarski to nasza mała ojczyzna. Musimy ją chronić i szanować, bo to wspólne dobro wszystkich aptekarzy. Pamiętajmy o art. 20 Kodeksu Aptekarza Rzeczypospolitej Polskiej, obligującym nas do tego, by solidarnie i rzetelnie wspierać działalność samorządu, którego zadaniem jest zapewnienie należnej pozycji zawodu w społeczeństwie. Zgodnie z art. 21 tego kodeksu, aptekarz „wypełnia swoje obowiązki z najwyższą starannością, kierując się uchwałami i postanowieniami władz oraz dobrze rozumianymi zadaniami i interesami samorządu”. Kodeks zobowiązuje też aptekarzy do szczególnej aktywności, a mianowicie do „współdziałania z pozostałymi członkami samorządu we wszystkich sprawach dotyczących zawodu” (art. 22). Obecność aptekarza w strukturach samorządu nie może zatem ograniczać się tylko do płacenia składki członkowskiej. Przynależność do naszej wspólnoty zawodowej nakłada na nas obowiązek wspierania działalności samorządu i troski o jego rozwój.
W styczniu 2016 r. odbędzie się VII Krajowy Zjazd Aptekarzy, który wyłoni nowe władze naszego samorządu. Gorąco zachęcam wszystkich farmaceutów, członków samorządu aptekarskiego, do skorzystania z przysługującego im czynnego i biernego prawa wyborczego. Skorzystajcie z prawa do oceny pracy swoich przedstawicieli w strukturach samorządowych różnych szczebli. Weźcie udział w wyborach władz okręgowych izb aptekarskich. Wybierzcie osoby, które najlepiej będą reprezentowały interesy polskiego aptekarstwa i zawodu aptekarza. Udział w wyborach samorządowych to nie tylko wasze prawo, ale i moralny obowiązek. Ważny jest też wybór delegatów na VII Krajowy Zjazd Aptekarzy. Będzie to zjazd decydujący o przyszłości naszego samorządu. Wybierzcie delegatów, którzy faktycznie chcą bronić niezależności zawodu farmaceuty i przeciwstawić się postępującej komercjalizacji. Strzeżcie się fałszywych przyjaciół samorządu aptekarskiego. Oni już teraz ogłaszają mobilizację, zwierają szeregi, zapowiadają walkę o kontrolę nad samorządem. Nie pozwólmy im tryumfować.
Uważam, że nie powinniśmy ograniczać dostępu do demokratycznych instytucji naszego samorządu. Obecnie pojawiają się opinie, tak jak cztery lata temu, że jeden delegat nie powinien przypadać na 100 członków okręgowej izby aptekarskiej – takie proporcje przyjęto bowiem w czasie poprzednich wyborów samorządowych – ale na przykład na 150. Koronnym argumentem mają być względy finansowe. Jestem zwolennikiem utrzymania dotychczasowych proporcji. Demokracja kosztuje, lecz naprawdę warto raz na cztery lata wydać pieniądze pochodzące ze składek aptekarzy na liczniejszy udział reprezentujących ich delegatów w krajowym zjeździe.
Apeluję o jedność i wspieranie działań Naczelnej Izby Aptekarskiej. Razem możemy zrobić znacznie więcej. Zapraszam do współpracy wszystkich, którzy troszcząc się o przyszłość polskiego aptekarstwa, chcą bronić niezależności zawodowej farmaceutów i współdziałać dla dobra środowiska aptekarskiego.
dr GRZEGORZ KUCHAREWICZ
Prezes Naczelnej Rady Aptekarskiej

 

Podobne wpisy